Oqtovdagi samolyot halokati bo‘yicha tergov xulosasi e’lon qilindi
Qozog‘iston Transport vazirligi 2024-yil 25-dekabr kuni Oqtov yaqinida sodir bo‘lgan aviahalokat bo‘yicha dastlabki tergov natijalarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Halokat «Azerbaijan Airlines» aviakompaniyasiga tegishli Embraer 190 samolyoti bilan yuz berdi. Bokudan Grozniyga yo‘l olgan samolyot bortida jami 67 kishi bo‘lgan.
Fojia natijasida 38 kishi, jumladan, 3 nafar ekipaj a’zosi halok bo‘ldi, 29 nafar yo‘lovchi esa turli darajadagi jarohatlar bilan omon qoldi. Halokat Ukraina dronlarining Kavkaz hududiga hujumi vaqtida sodir bo‘lgani aytilmoqda.
Samolyot yo‘nalishini Kaspiy dengizi orqali Qozog‘iston tomonga o‘zgartirgan vaqtda fojia yuzaga kelgan. Xalqaro komissiya (Ozarboyjon, Rossiya, Braziliya va ICAO vakillari) tomonidan olib borilgan tekshiruvlarda samolyotning konstruksiyasida jangovar qurol ta’siriga o‘xshash shikastlanish izlari aniqlangan.
Gidravlik tizim quvurlarida begona metall jismlar tufayli teshiklar hosil bo‘lgani qayd etilgan. Ammo ushbu qurolning kimga tegishli ekanligi hozircha aniqlanmadi.
Mazkur voqea Ozarboyjon va Rossiya o‘rtasida siyosiy tortishuvlarga sabab bo‘lmoqda. Ozarboyjon samolyot Rossiya havo mudofaa tizimi raketasi bilan urib tushirilgani ehtimolini ilgari surmoqda.
Rossiya esa tergov yakuniga qadar xulosa chiqarishga shoshilmaslikka chaqirmoqda. Hozirda ikki yo‘nalishda izlanishlar olib borilmoqda: mojaro hududlarida parvoz xavfsizligini tahlil qilish va samolyotning gidravlik tizimini rekonstruksiya qilish.

Озвучен итог расследования катастрофы самолёта в Окотове
Министерство транспорта Казахстана 25 декабря 2024 года объявило предварительные результаты расследования авиационной катастрофы, произошедшей недалеко от Актау. Об этом сообщает Zamin.uz.
Катастрофа произошла с самолётом Embraer 190 авиакомпании «Azerbaijan Airlines». Самолёт, следовавший из Баку в Грозный, находился на борту 67 человек.
В результате трагедии погибли 38 человек, в том числе 3 члена экипажа, 29 пассажиров получили ранения различной степени тяжести и выжили. Сообщается, что катастрофа произошла во время атаки украинских дронов на регион Кавказа.
Самолёт изменил маршрут через Каспийское море в сторону Казахстана, когда произошла трагедия. В ходе расследования международной комиссии (представители Азербайджана, России, Бразилии и ИКАО) были обнаружены следы повреждений конструкции самолёта, похожие на воздействие боевого оружия.
В гидравлических трубопроводах были обнаружены отверстия, вызванные посторонними металлическими предметами. Однако принадлежность данного оружия пока не установлена.
Это событие вызвало политические споры между Азербайджаном и Россией. Азербайджан выдвигает версию о том, что самолёт был сбит ракетой российской системы ПВО.
Россия призывает не делать выводов до завершения расследования. В настоящее время ведутся поиски в двух направлениях: анализ безопасности полётов в зонах конфликта и реконструкция гидравлической системы самолёта.
Ожидается, что окончательный отчёт расследования Министерство транспорта Казахстана опубликует к концу 2025 года. Как вы считаете, следует ли полностью запретить гражданской авиации полёты вблизи территорий, где продолжаются военные конфликты?