Bu haqda Ukraina Qurolli Kuchlari Bosh shtabi 25-dekabr kuni o‘zining rasmiy Telegram-kanalida ma’lum qildi. Rasmiy axborotga ko‘ra, zarba aniq nishonga yetib borgan.
Bayonotda qayd etilishicha, hujum natijasida zavodda portlashlar sodir bo‘lgan va obyekt jiddiy zarar ko‘rgan. Ushbu zavod Rossiya armiyasi ehtiyojlari uchun dizel yonilg‘isi va aviatsiya kerosini ishlab chiqaruvchi muhim infratuzilma hisoblanadi.
Rostov viloyati gubernatori Yuriy Slyusar ham zarbalar berilganini tasdiqladi. Uning ma’lumotiga ko‘ra, portlashlar tufayli yong‘in kelib chiqqan va uni o‘chirish chog‘ida bir o‘t o‘chiruvchi jarohat olgan.
Zavodga yetkazilgan zarar ko‘lami hozircha aniq baholanmagan. Ukraina manbalari esa hodisa joyida qora tutun ustunlari ko‘tarilayotganini aks ettiruvchi videokadrlarni e’lon qildi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Ukraina keng ko‘lamli harbiy harakatlar boshlanganidan buyon ushbu zavodga kamida olti marta zarba bergan. Ammo bu safargi hujumda Storm Shadow raketalari qo‘llangani alohida ahamiyatga ega.
Novoshaxtinsk zavodi Ukraina nazoratidagi hududdan taxminan 175 kilometr uzoqlikda joylashgan. Shu bilan birga, Storm Shadow raketalarining uchish masofasi 250 kilometrdan ortiq bo‘lib, bu Ukraina uchun Rossiyaning chuqur orqasidagi infratuzilma obyektlarini nishonga olish imkoniyatini yaratmoqda.
Mazkur hujum nafaqat harbiy, balki logistika nuqtayi nazaridan ham muhim ahamiyat kasb etmoqda. Yonilg‘i ta’minoti va energetika inshootlariga qaratilgan bunday zarbalar front ortidagi bosimni kuchaytirishga xizmat qilmoqda.

Украина нанесла ракетный удар по заводу в Новошахтинске
Вооружённые силы Украины объявили о нанесении удара крылатыми ракетами Storm Shadow по нефтеперерабатывающему заводу в Новошахтинске Ростовской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом 25 декабря официально сообщил Генеральный штаб Вооружённых сил Украины в своём Telegram-канале. По официальной информации, удар был точным.
В заявлении отмечается, что в результате атаки на заводе произошли взрывы, и объект получил серьёзные повреждения. Этот завод является важной инфраструктурой, производящей дизельное топливо и авиационный керосин для нужд российской армии.
Губернатор Ростовской области Юрий Слюсарь также подтвердил нанесение ударов. По его данным, из-за взрывов возник пожар, и при его тушении один пожарный получил ранения.
Масштаб ущерба, нанесённого заводу, пока не оценён точно. Украинские источники опубликовали видеокадры, на которых видно, как над местом происшествия поднимаются столбы чёрного дыма.
По данным, с начала широкомасштабных военных действий Украина не менее шести раз наносила удары по этому заводу. Однако в этот раз особое значение имеет применение ракет Storm Shadow.
Завод в Новошахтинске расположен примерно в 175 километрах от территории, контролируемой Украиной. При этом дальность полёта ракет Storm Shadow превышает 250 километров, что даёт Украине возможность поражать объекты инфраструктуры глубоко в тылу России.
Эта атака имеет важное значение не только с военной, но и с логистической точки зрения. Удары по объектам топливного снабжения и энергетики способствуют усилению давления на тыл фронта.