Rim papasi Ukrainadagi urushni to‘xtatishga chaqirdi
Rim papasi Lev XIV 25-dekabr kuni Vatikanda o‘tkazilgan an’anaviy "Urbi et Orbi" (Shaharga va dunyoga) nomli murojaatida Rossiya va Ukrainani urushni darhol to‘xtatishga va tinchlik muzokaralarini boshlashga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Papa o‘z nutqida Ukraina xalqining azob-uqubatlarini yodga olib, qurolli harakatlarni to‘xtatish zarurligini ta’kidladi. U xalqaro hamjamiyatni nizoni hal qilish uchun tomonlar o‘rtasida ochiq va samimiy muloqotni tashkil etishga yordam berishga undadi.
Papa so‘zlarida: "Biz Ukraina xalqining azoblarini yodga olamiz. Qurollar sukut saqlasin, tinchlik so‘zlari yangrasin", — deya murojaat qildi.
U o‘z nutqini Vatikan sobori balkonidan maydonga yig‘ilgan yuzlab odamlar oldida o‘qib eshittirdi. Murojaat matni keyinchalik rasman e’lon qilindi.
Shuningdek, papa Yaqin Sharqdagi nizolar, Livan, Falastin, Isroil va Suriya kabi hududlardagi tinchlik va barqarorlik masalalariga ham to‘xtaldi. U dunyoning boshqa mintaqalarida, jumladan, Sudan, Janubiy Sudan, Mali, Burkina-Faso, Kongo Demokratik Respublikasi, Gaiti, Myanma va Kambodjada yuz berayotgan insonparvarlik inqirozlarini eslab, bu joylarda ham tinchlikka erishish muhimligini ta’kidladi.
Rim papasi o‘z murojaatida Rossiya armiyasini o‘t ochishni to‘xtatishga ham chaqirdi. Biroq uning avvalgi murojaatlariga qaramay, harbiy harakatlar davom etmoqda.
25-dekabr kuni Ukraina hududlariga berilgan tungi zarbalar oqibatida kamida to‘rt kishi halok bo‘ldi, yana 19 kishi jarohatlandi. Rim papasining bu chaqirig‘i dunyo e’tiborini yana bir bor Ukrainadagi urushning og‘ir oqibatlariga qaratdi.
Uning so‘zlari siyosiy bayonot emas, balki insoniyatni tinchlikka, muloqotga va o‘zaro hurmatga undovchi vijdon chaqirig‘idir.

Папа Римский призвал остановить войну в Украине
Папа Римский Лев XIV 25 декабря в Ватикане в традиционном обращении "Urbi et Orbi" (Городу и миру) призвал Россию и Украину немедленно прекратить войну и начать мирные переговоры. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своей речи Папа вспомнил страдания народа Украины и подчеркнул необходимость прекращения вооружённых действий. Он призвал международное сообщество помочь организовать открытый и искренний диалог между сторонами для разрешения конфликта.
В словах Папы прозвучало: "Мы помним страдания народа Украины. Пусть оружие молчит, пусть звучат слова мира".
Он произнёс свою речь с балкона Ватиканского собора перед собравшимися на площади сотнями людей. Текст обращения был впоследствии официально опубликован.
Кроме того, Папа остановился на вопросах мира и стабильности в регионах Ближнего Востока, таких как Ливан, Палестина, Израиль и Сирия. Он вспомнил гуманитарные кризисы в других частях мира, включая Судан, Южный Судан, Мали, Буркина-Фасо, Демократическую Республику Конго, Гаити, Мьянму и Камбоджу, подчеркнув важность достижения мира и там.
В своём обращении Папа Римский также призвал российскую армию прекратить огонь. Однако, несмотря на его предыдущие призывы, военные действия продолжаются.
В ночь на 25 декабря в результате ударов по территории Украины погибли как минимум четыре человека, ещё 19 получили ранения. Призыв Папы Римского вновь привлёк внимание мира к тяжёлым последствиям войны в Украине.
Его слова — это не политическое заявление, а призыв совести человечества к миру, диалогу и взаимному уважению.