AQSh sanksiyalari va Eron ichki valyuta cheklovlari tufayli Eron gilamlari eksporti keskin kamayib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Financial Times nashrining xabariga ko‘ra, 2026-yil mart oyiga kelib, Eron gilamlari eksport hajmi 40 million dollardan ham kamroq bo‘lishi mumkin. Bu ko‘rsatkich 30 yil avvalgi 2 milliard dollarlik eksport bilan solishtirilganda juda katta pasayishni anglatadi.
AQSh 2018-yilda Eronning yadro kelishuvi bilan bog‘liq ravishda sanksiyalarni kuchaytirgan edi. Ushbu sanksiyalar savdo va moliyaviy embargolar, neft eksportiga cheklovlar va banklarning xalqaro hisob-kitob tizimlariga kirishiga to‘sqinlik qiluvchi choralarni o‘z ichiga oladi.
Bank sohasidagi cheklovlar eksportchilarga jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda, chunki Tehron ularni valyuta daromadining bir qismini sotishga majbur qilmoqda. Eksportning pasayishi Eron gilamchilik sohasiga ham salbiy ta’sir qildi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, gilam to‘quvchilar soni 1990-yillardagi 6 milliondan bugungi kunga kelib 700 mingdan ham kamroq darajaga tushib ketgan. Gilam ishlab chiqarish hajmi yiliga 6 million kvadrat metrdan 2 million kvadrat metrdan kamroq bo‘lib qoldi.
Bundan tashqari, Eron o‘zining an’anaviy gilam ko‘rgazmasini ham bekor qildi. Financial Times ma’lumotiga ko‘ra, bu qarorga elektr energiyasi bilan bog‘liq muammolar sabab bo‘lgan.
Tehron vaziyatni yaxshilash maqsadida eksportchilar uchun talablarni yumshatish va gilamchilik sohasini qo‘llab-quvvatlash uchun maxsus choralar ko‘rishni rejalashtirmoqda.

Экспорт иранских ковров резко сократился за 30 лет
Из-за санкций США и ограничений внутренней валюты в Иране экспорт иранских ковров резко сокращается. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным издания Financial Times, к марту 2026 года объем экспорта иранских ковров может составить менее 40 миллионов долларов. Этот показатель означает значительное снижение по сравнению с экспортом в 2 миллиарда долларов 30 лет назад.
В 2018 году США ужесточили санкции в связи с ядерной сделкой с Ираном. Эти санкции включают торговые и финансовые эмбарго, ограничения на экспорт нефти и меры, препятствующие банкам получать доступ к международным расчетным системам.
Ограничения в банковской сфере серьезно влияют на экспортеров, поскольку Тегеран заставляет их продавать часть валютной выручки. Снижение экспорта негативно сказалось на иранской ковровой промышленности.
По официальным данным, число ткачей ковров сократилось с 6 миллионов в 1990-х годах до менее чем 700 тысяч в настоящее время. Объем производства ковров уменьшился с 6 миллионов квадратных метров в год до менее 2 миллионов квадратных метров.
Кроме того, Иран отменил свою традиционную выставку ковров. По информации Financial Times, это решение связано с проблемами с электроснабжением.
Тегеран планирует смягчить требования для экспортеров и принять специальные меры для поддержки ковровой отрасли с целью улучшения ситуации.