Janubiy Koreyada sobiq prezidentga 10 yil so‘raldi
Maxsus prokuror Seul markaziy okrug sudidan Yun Sok Yolni odil sudlovga to‘sqinlik qilganlikda aybdor deb topishni va unga 10 yillik qamoq jazosi tayinlashni so‘radi. Ayblovga ko‘ra, Yun Sok Yol 2025 yil yanvar oyida prezident qarorgohi hududida tergovchilarning hibsga olish harakatlariga qarshilik ko‘rsatgan.
Prokurorlar bu harakatni sud jarayoniga to‘siq sifatida ko‘rmoqda. Shuningdek, u konstitutsiyaviy huquqlarni buzganlikda ham ayblanmoqda.
Ma’lum qilinishicha, bu ish Yun Sok Yolga qarshi qo‘zg‘atilgan to‘rtta jinoiy ishning faqat bir qismi hisoblanadi. Sobiq prezident hozirda qamoqda saqlanmoqda va barcha ayblovlarni rad etmoqda.
Sud hukmi 16 yanvar kuni e’lon qilinishi kutilmoqda. Yun Sok Yolning faoliyati davomida 2024 yil dekabr oyida mamlakatda favqulodda harbiy holat joriy etilgani katta bahs-munozaralarga sabab bo‘ldi.
U bu qarorini Shimoliy Koreyadan kelayotgan xavflarga javob chorasi sifatida izohlagan. Ammo parlament bu qarorni keskin tanqid qilib, prezidentga impichment e’lon qildi.
Shu sababli Yun Sok Yol 2025 yil yanvarda hibsga olingan edi. Bundan tashqari, 2025 yil noyabr oyida sobiq prezidentga yana yangi ayblovlar qo‘yildi.
U Shimoliy Koreya hududiga dron yuborish bo‘yicha maxfiy operatsiyani ma’qullaganlikda ayblanmoqda. Prokuratura bu operatsiyani harbiy holat joriy etish uchun bahona sifatida baholadi.
Yun Sok Yolga qarshi sud jarayoni Janubiy Koreya siyosiy sahnasidagi eng murakkab ish bo‘lib, uning natijasi mamlakatda qonun ustuvorligi va demokratik qadriyatlarning kelajagi uchun muhim ahamiyat kasb etadi.

В Южной Корее бывшему президенту потребовали 10 лет
В Южной Корее продолжается судебный процесс против бывшего президента Юн Сок Ёля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Специальный прокурор обратился в Центральный районный суд Сеула с требованием признать Юн Сок Ёля виновным в препятствовании справедливому судопроизводству и назначить ему 10 лет тюремного заключения. По обвинению, в январе 2025 года Юн Сок Ёль оказал сопротивление попыткам ареста со стороны следователей на территории президентской резиденции.
Прокуроры рассматривают это действие как препятствие судебному процессу. Кроме того, он обвиняется в нарушении конституционных прав.
Сообщается, что это лишь часть четырёх уголовных дел, возбужденных против Юн Сок Ёля. Бывший президент в настоящее время находится под стражей и отвергает все обвинения.
Ожидается, что судебный вердикт будет оглашён 16 января. Во время деятельности Юн Сок Ёля в декабре 2024 года в стране было введено чрезвычайное военное положение, что вызвало большие споры.
Он объяснил это решение как ответную меру на угрозы со стороны Северной Кореи. Однако парламент резко раскритиковал это решение и объявил импичмент президенту.
По этой причине Юн Сок Ёль был арестован в январе 2025 года. Кроме того, в ноябре 2025 года бывшему президенту были предъявлены новые обвинения.
Его обвиняют в одобрении секретной операции по отправке дронов на территорию Северной Кореи. Прокуратура оценила эту операцию как предлог для введения военного положения.
Судебный процесс против Юн Сок Ёля является одним из самых сложных дел на политической арене Южной Кореи, и его результат имеет важное значение для будущего верховенства закона и демократических ценностей в стране.