Zelenskiy va Tramp uchrashuvi 28 dekabrga rejalashtirildi
Zelenskiy o‘zining ijtimoiy tarmoqlardagi sahifasida bu uchrashuv yangi yilga qadar bo‘lib o‘tishi kutilayotganini ma’lum qildi. Uchrashuvning asosiy maqsadi — ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash va dolzarb masalalar bo‘yicha qarorlar qabul qilishdir.
Ukraina Milliy xavfsizlik va mudofaa kengashi kotibi Rustem Umerovning so‘zlariga ko‘ra, Amerika tomoni bilan olib borilgan muzokaralar natijalari haqida hisobot taqdim etilgan. Diplomatik manbalar xabar berishicha, Zelenskiy Trampning Floridadagi Mar-a-Lago qarorgohiga tashrif buyurishi mumkin.
Uchrashuvning taxminiy sanasi 28 dekabrga mo‘ljallangan. Bu haqda AQSh nashrlari ham xabar tarqatdi.
Zelenskiy Tramp jamoasi vakillari bilan avval ham samarali muloqot o‘tkazganini aytib o‘tgan. Muzokaralar davomida uzoq muddatli tinchlikka erishish borasida bir qator takliflar muhokama qilingan.
Zelenskiy va Tramp o‘rtasidagi bu uchrashuv Ukraina prezidentining AQShga to‘rtinchi tashrifi bo‘ladi. Ilk uchrashuv 2025 yilning fevral oyida bo‘lib o‘tgan edi.
Muloqot davomida bir qator murakkab masalalar, jumladan, Zaporijjya atom elektr stansiyasi boshqaruvi va urushni to‘xtatish rejalari muhokama qilinishi kutilmoqda. Ukraina tomoni ushbu stansiyani AQSh bilan birgalikda boshqarishni taklif qilmoqda, biroq Vashington bu masalada Rossiyaning ham ishtirokini ko‘zda tutuvchi variantlarni ko‘rib chiqmoqda.
Shuningdek, uchrashuvda urushni tugatish bo‘yicha turli yondashuvlar muhokama qilinishi mumkin. Zelenskiy qo‘shinlarni front chizig‘idan olib chiqish va u yerda demilitarizatsiya hududi yaratishni taklif qilmoqda.
Rossiya esa Donbass hududi ustidan o‘z nazoratini saqlab qolish tarafdori bo‘lmoqda. Bu borada tomonlar o‘rtasida qiyin muzokaralar kutilmoqda.

Зеленский и Трамп встреча запланирована на 28 декабря
Президент Украины Владимир Зеленский объявил о планируемой в ближайшее время встрече с бывшим президентом США Дональдом Трампом. Об этом сообщает Zamin.uz.
Зеленский на своей странице в социальных сетях сообщил, что встреча ожидается до Нового года. Основная цель встречи — укрепление сотрудничества между двумя странами и принятие решений по актуальным вопросам.
По словам секретаря Совета национальной безопасности и обороны Украины Рустема Умерова, был представлен отчет о результатах переговоров с американской стороной. По данным дипломатических источников, Зеленский может посетить резиденцию Трампа в Мар-а-Лаго во Флориде.
Предполагаемая дата встречи — 28 декабря. Об этом также сообщили американские издания.
Зеленский отметил, что ранее уже проводил эффективные переговоры с представителями команды Трампа. В ходе переговоров обсуждались ряд предложений по достижению долгосрочного мира.
Эта встреча между Зеленским и Трампом станет четвертым визитом президента Украины в США. Первая встреча состоялась в феврале 2025 года.
В ходе диалога ожидается обсуждение ряда сложных вопросов, включая управление Запорожской атомной электростанцией и планы по прекращению войны. Украинская сторона предлагает совместное управление этой станцией с США, однако Вашингтон рассматривает варианты, предусматривающие участие России.
Также на встрече могут обсуждаться различные подходы к завершению войны. Зеленский предлагает вывести войска с линии фронта и создать там демилитаризованную зону.
Россия, в свою очередь, выступает за сохранение контроля над территорией Донбасса. В связи с этим ожидаются сложные переговоры между сторонами.