Yaponiya 2026 yil uchun rekord byudjet tasdiqladi
Yaponiya hukumati 2026 yil uchun rekord darajadagi byudjetni tasdiqladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu byudjet miqdori 122,3 trillion yenni (taxminan 784,6 milliard AQSh dollari) tashkil qiladi. Bosh vazir Sanae Takaichi boshchiligidagi hukumat tomonidan tasdiqlangan ushbu moliyaviy rejada yangi davlat obligatsiyalarining chiqarilishi ham biroz oshiriladi.
Ularning hajmi 182,9 milliard dollardan 189,4 milliard dollarga yetishi kutilmoqda. Shu bilan birga, davlat byudjetining qarzlarga bog‘liqligi 1998 yildan buyon eng past ko‘rsatkichga – 24,2 foizga tushadi.
Soliq tushumlari 7,6 foizga oshib, 83,7 trillion yenni (536 milliard AQSh dollari) tashkil etishi prognoz qilinmoqda. Ushbu mablag‘lar ijtimoiy to‘lovlar va mudofaa xarajatlarini qoplashga yo‘naltiriladi.
Biroq, qarz bo‘yicha xarajatlarning o‘sishi bu mablag‘larni to‘liq qoplashga yetarli bo‘lmaydi. Ayniqsa, Yaponiya Markaziy bankining yumshoq pul siyosatidan voz kechishi fonida qarz bo‘yicha xarajatlar 10,8 foizga oshib, so‘nggi 29 yildagi eng yuqori darajaga chiqadi.
Bosh vazir Sanae Takaichi uzoq muddatli byudjet rejalashtirish yondashuvini o‘zgartirishni rejalashtirmoqda. U har yili birlamchi xarajatlarni muvozanatlashtirish amaliyotidan voz kechishni va ko‘p yillik moliyaviy maqsadlarni belgilash orqali mablag‘larni samaraliroq boshqarishni maqsad qilgan.

Япония утвердила рекордный бюджет на 2026 год
Объем этого бюджета составляет 122,3 триллиона иен (примерно 784,6 миллиарда долларов США). В финансовом плане, утвержденном правительством под руководством премьер-министра Санаэ Такаичи, также немного увеличится выпуск новых государственных облигаций.
Ожидается, что их объем вырастет с 182,9 миллиарда долларов до 189,4 миллиарда долларов. При этом зависимость государственного бюджета от долгов снизится до 24,2%, что является самым низким показателем с 1998 года.
Прогнозируется, что налоговые поступления увеличатся на 7,6% и составят 83,7 триллиона иен (536 миллиардов долларов США). Эти средства будут направлены на покрытие социальных выплат и расходов на оборону.
Однако рост расходов по обслуживанию долга не позволит полностью покрыть эти средства. Особенно на фоне отказа Банка Японии от мягкой денежно-кредитной политики расходы по обслуживанию долга увеличатся на 10,8%, достигнув самого высокого уровня за последние 29 лет.
Премьер-министр Санаэ Такаичи планирует изменить подход к долгосрочному бюджетному планированию. Она намерена отказаться от практики ежегодного балансирования первичных расходов и ставит целью более эффективное управление средствами через установление многолетних финансовых целей.