Zelenskiy va AQSh vakillari tinchlik rejasini muhokama qildi
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy AQShning maxsus vakili Stiv Uitkoff va AQSh prezidenti maslahatchisi Jared Kushner bilan telefon orqali muloqot o‘tkazganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Zelenskiy suhbatni “juda yaxshi va mazmunli” deb baholadi. 25-dekabr kuni Ukraina prezidenti o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida ushbu muloqot davomida muhim masalalar muhokama qilinganini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, barqaror tinchlikka erishishda yordam beruvchi konstruktiv takliflar ilgari surilgan. Zelenskiy amerikalik hamkorlarga ochiq va amaliy yondashuv, samarali hamkorlik hamda ukrainaliklarni Rojdestvo bayrami bilan tabriklaganlari uchun minnatdorlik bildirdi.
Shuningdek, u Kiyevning hozirgi sharoitda uzluksiz faoliyat olib borayotganini qayd etdi. Zelenskiy Ukraina urushini tugatishga qaratilgan barcha qarorlarni samarali va ishonchli qilish uchun to‘liq safarbarlikda ishlayotganini ma’lum qildi.
Bir kun oldin esa Zelenskiy AQSh va Kiyev o‘rtasida urushni to‘xtatishga qaratilgan rejaning yangi va yakuniy shakli kelishilgani haqida bildirgan edi. Ayni paytda ushbu hujjat Moskva tomonidan o‘rganilmoqda.
Ukraina tomonidan ilgari surilgan 20 bandlik reja vaqtinchalik front chizig‘ini “muzlatish”, qo‘shinlarni bosqichma-bosqich ortga tortish va demilitarizatsiya qilingan hududlarni shakllantirish kabi chora-tadbirlarni o‘z ichiga oladi. Kiyev diplomatik sa’y-harakatlarini faollashtirgan holda, urushni to‘xtatishga qaratilgan xalqaro muzokaralar yangi bosqichga ko‘tarilayotganini namoyon etmoqda.

Зеленский и представители США обсудили план мира
Президент Украины Владимир Зеленский сообщил, что провел телефонный разговор с специальным представителем США Стивом Уиткоффом и советником президента США Джаредом Кушнером. Об этом сообщает Zamin.uz.
Зеленский охарактеризовал беседу как «очень хорошую и содержательную». 25 декабря президент Украины на своей странице в социальной сети подчеркнул, что в ходе этого разговора обсуждались важные вопросы.
По его словам, были выдвинуты конструктивные предложения, способствующие достижению устойчивого мира. Зеленский выразил благодарность американским партнерам за открытый и практический подход, эффективное сотрудничество, а также за поздравления украинцев с Рождеством.
Кроме того, он отметил, что Киев продолжает свою деятельность в нынешних условиях. Зеленский заявил, что работает в полном мобилизационном режиме, чтобы все решения, направленные на завершение войны в Украине, были эффективными и надежными.
За день до этого Зеленский сообщил о согласовании новой и окончательной версии плана по прекращению войны между США и Киевом. В настоящее время этот документ изучается Москвой.
Предложенный Украиной 20-пунктовый план включает меры, такие как временная «заморозка» линии фронта, поэтапное отвод войск и формирование демилитаризованных зон. Киев активизирует дипломатические усилия, демонстрируя, что международные переговоры, направленные на прекращение войны, выходят на новый уровень.