Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov tergov hibsxonalaridagi sharoitlar bo‘yicha bildirilayotgan e’tirozlarga munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu borada o‘zining shaxsiy tajribasini misol qilib keltirdi va hibsxona sharoitlarini "kurort emas" deb ta’kidladi. Bu haqda Tengrinews.kz nashri xabar berdi.
Davlat rahbari siyosiy faoliyati davomida ikki marta tergov hibsxonasida bo‘lganini esladi. U jami to‘rt yarim yil hibsda o‘tirganini, birinchi marta to‘qqiz oy, ikkinchi marta esa uch yarim yil davomida qamoqda bo‘lganini aytib o‘tdi.
Japarov bu davr mobaynida sabr-toqat bilan yashaganini va biror marta shikoyat qilmaganini ta’kidladi. Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, bugungi kunda Qirg‘izistonning jazoni ijro etish tizimida katta islohotlar amalga oshirilgan.
Endilikda mahbuslar kuniga uch mahal issiq ovqat bilan ta’minlanmoqda, ularga mavsumga mos maxsus kiyimlar berilmoqda. Shuningdek, mahkumlar mehnat bilan band bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘lib, topgan daromadlarini oilalariga jo‘natishlari mumkin.
Eslatib o‘tamiz, Sadir Japarovga nisbatan asosiy jinoiy ish 2013 yilda Issiqko‘l voqealari sabab qo‘zg‘atilgan edi. U 2020 yilda xalq noroziliklari tufayli ozodlikka chiqdi va 2021 yilda Qirg‘iziston Prezidenti etib saylandi.

Жапаров: «Тюрьма — не курорт, нужна терпеливость»
Президент Кыргызстана Садыр Джапаров прокомментировал жалобы на условия содержания в следственных изоляторах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он привел в пример свой личный опыт и подчеркнул, что условия в изоляторах — это «не курорт». Об этом сообщает издание Tengrinews.kz.
Глава государства вспомнил, что в ходе своей политической деятельности дважды находился в следственном изоляторе. Он отметил, что в общей сложности провел в заключении четыре с половиной года: первый раз — девять месяцев, второй — три с половиной года.
Джапаров подчеркнул, что в этот период жил с терпением и ни разу не жаловался. По словам президента, сегодня в системе исполнения наказаний Кыргызстана проведены крупные реформы.
Теперь заключенным предоставляют три раза в день горячее питание, выдают специальную одежду по сезону. Кроме того, у заключенных есть возможность трудиться и отправлять заработанные деньги своим семьям.
Напомним, что основное уголовное дело против Садыра Джапарова было возбуждено в 2013 году в связи с событиями в Иссык-Куле. В 2020 году он был освобожден в результате народных протестов и в 2021 году избран президентом Кыргызстана.