Tailand va Kambodja sulh bitimiga erishdi
Tailand va Kambodja chegaradagi qurolli to‘qnashuvlarni ikkinchi sulh bitimi orqali to‘xtatishga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bugun kuchga kirgan sulh bitimi kuchga kirganidan so‘ng ikki soat o‘tgach ham amalda saqlanmoqda. Hozircha yangi otishmalar yoki boshqa qurolli to‘qnashuvlar haqida xabar kelib tushmagan.
Mazkur bitim Tailand va Kambodja mudofaa vazirlari tomonidan imzolandi. 20 kun davom etgan janglar davomida kamida 101 kishi halok bo‘lgan, yarim milliondan ortiq odam esa evakuatsiya qilingan edi.
To‘qnashuvlar asosan uchuvchisiz samolyotlar, raketalar va artilleriya vositalaridan foydalanilgan holda amalga oshirilgan. Sulh bitimiga ko‘ra, ASEAN kuzatuvchi guruhi uning bajarilishini nazorat qiladi.
Shuningdek, harbiy va siyosiy darajada vazirlar hamda qo‘shin qo‘mondonlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa yo‘lga qo‘yiladi. Kelishuvda har ikki tomon aholi va tinch fuqarolarga qarshi kuch ishlatmaslik majburiyatini olgan.

Таиланд и Камбоджа достигли мирного соглашения
Таиланд и Камбоджа достигли прекращения вооружённых столкновений на границе посредством второго мирного соглашения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сегодняшнее мирное соглашение сохраняет свою силу спустя два часа после вступления в силу. Пока не поступало сообщений о новых перестрелках или других вооружённых столкновениях.
Данное соглашение было подписано министрами обороны Таиланда и Камбоджи. За время боёв, продолжавшихся 20 дней, погибло не менее 101 человека, а более полумиллиона человек были эвакуированы.
Столкновения в основном велись с использованием беспилотных летательных аппаратов, ракет и артиллерийских средств. Согласно мирному соглашению, наблюдательная группа АСЕАН контролирует его выполнение.
Кроме того, на военном и политическом уровне будет установлена прямая связь между министрами и командирами войск. В соглашении обе стороны взяли на себя обязательство не применять силу против мирного населения и гражданских лиц.
Однако мир не влияет на процесс определения границ. Таиланд в июле пообещал освободить 18 камбоджийских солдат, задержанных им, при условии соблюдения мира в течение 72 часов.
В дальнейшем обе страны продолжат использовать существующие механизмы для обеспечения мира и безопасности.