Kambodja va Tailand o‘t ochishni to‘xtatishga kelishdi
Kambodja va Tailand o‘zaro ziddiyatlarni bartaraf etish maqsadida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tailand Mudofaa vazirligi vakilining ma’lum qilishicha, sulh Toshkent vaqti bilan soat 10:00 da kuchga kirgan. Bu haqda ommaviy axborot vositalari xabar bermoqda.
Kelishuv kuchga kirganidan so‘ng, Tailand tomoni Kambodja bilan chegarada otishmalar kuzatilmagani haqida ma’lum qilgan. Xuddi shunday, Kambodja ham sulh buzilgani yuzasidan bayonot bermagan.
Kelishuvning bajarilishini ASEAN tashkiloti kuzatib boradi. Tomonlarning qo‘shma bayonotida harbiylar o‘z joylashuvlarini saqlab qolishi va qo‘shimcha harbiy kuchlarni harakatlantirmaslik bo‘yicha kelishib olingan.
Bundan tashqari, tinch aholiga nisbatan hech qanday kuch ishlatilmasligi borasida ham kelishuv mavjud. Shuningdek, Tailand tomoni sulh 72 soat davomida buzilmas ekan, 18 nafar kambodjalik askarni qaytarib berishini bildirgan.
Chegara mojarosi davomida ikki tomonning ma’lumotlariga ko‘ra, jami 101 kishi halok bo‘lgan, 500 mingdan ortiq aholi esa o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘lgan. Harbiylar o‘zaro to‘qnashuvlarda raketa va artilleriyadan foydalangan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025 yilgi dunyoning eng kuchli armiyalari reytingida Kambodja 95-o‘rinni, Tailand esa 25-o‘rinni egallagan.

Камбоджа и Таиланд договорились о прекращении огня
Камбоджа и Таиланд достигли соглашения о прекращении огня с целью урегулирования взаимных конфликтов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации представителя Министерства обороны Таиланда, перемирие вступило в силу в 10:00 по ташкентскому времени. Об этом сообщают средства массовой информации.
После вступления соглашения в силу, тайская сторона сообщила об отсутствии перестрелок на границе с Камбоджей. Аналогично, Камбоджа не делала заявлений о нарушении перемирия.
За выполнением соглашения будет следить организация АСЕАН. В совместном заявлении сторон говорится, что военные сохранят свои позиции и не будут перемещать дополнительные войска.
Кроме того, достигнута договоренность о недопущении применения силы в отношении мирного населения. Также тайская сторона заявила, что при соблюдении перемирия в течение 72 часов вернёт 18 камбоджийских солдат.
По данным обеих сторон, в ходе пограничного конфликта погибло всего 101 человек, более 500 тысяч жителей были вынуждены покинуть свои дома. Военные использовали ракеты и артиллерию в столкновениях.
Согласно информации, в рейтинге самых сильных армий мира 2025 года Камбоджа занимает 95-е место, а Таиланд — 25-е.