Xitoy shimoli-g‘arbida transport infratuzilmasi sohasida yangi davr boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatda dunyodagi eng uzun avtomobil tunneli foydalanishga topshirildi. Urumchi — Uvey avtomagistralida joylashgan ushbu tunnelning umumiy uzunligi 22 kilometrdan oshib, dunyo miqyosida rekord o‘rnatdi.
"Tyanshan G‘alaba tunneli" deb nomlangan ushbu loyiha Shinjon-Uyg‘ur muxtor tumani hududida barpo etilgan. Tunnel Tyan-Shan tog‘ tizimlari orasida joylashgan bo‘lib, avval qiyin va xavfli hisoblangan tog‘ yo‘llariga muqobil variant sifatida xizmat qiladi.
Sinxua axborot agentligining xabar berishicha, tunnelning ishga tushirilishi tog‘li hududlarda harakatlanish vaqtini sezilarli darajada qisqartirdi. Ilgari bir necha soat davom etgan yo‘l endi bor-yo‘g‘i 20 daqiqada bosib o‘tiladi.
Bu esa haydovchilar va logistika tizimi uchun katta qulaylik yaratmoqda. Urumchi — Uvey avtomagistrali strategik ahamiyatga ega bo‘lib, Tyan-Shan tog‘larini kesib o‘tadi va mintaqaning shimoliy hamda janubiy shaharlarini bog‘laydi.
Yirik yo‘l tarmog‘i 12 ta transport tuguni, 17 ta tunnel va yuzlab zamonaviy ko‘priklarni o‘z ichiga oladi. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, ushbu tunnel orqali shimoldan janubga safar vaqti avvalgi 7 soatdan 3 soatga qisqargan.
Bu holat mintaqada savdo, turizm va iqtisodiy aloqalarning rivojlanishiga xizmat qilmoqda. "Tyanshan G‘alaba tunneli" nafaqat muhandislik sohasidagi ulkan yutuq, balki Xitoyning zamonaviy transport imkoniyatlari va infratuzilmasining rivojlanishini aks ettiruvchi muhim ramz sifatida e’tirof etilmoqda.

В Китае открыт самый длинный туннель в мире
На северо-западе Китая началась новая эра в сфере транспортной инфраструктуры. Об этом сообщает Zamin.uz.
В стране введён в эксплуатацию самый длинный в мире автомобильный тоннель. Этот тоннель, расположенный на автомагистрали Урумчи — Увэй, имеет общую длину более 22 километров, установив мировой рекорд.
Проект под названием "Тоннель Победы Тяньшань" построен на территории Синьцзян-Уйгурского автономного района. Тоннель расположен между горными системами Тянь-Шань и служит альтернативой ранее сложным и опасным горным дорогам.
По сообщению информационного агентства Синьхуа, запуск тоннеля значительно сократил время передвижения в горных районах. Ранее путь занимал несколько часов, теперь же он преодолевается всего за 20 минут.
Это создаёт большие удобства для водителей и логистической системы. Автомагистраль Урумчи — Увэй имеет стратегическое значение, пересекает горы Тянь-Шань и связывает северные и южные города региона.
Крупная дорожная сеть включает 12 транспортных узлов, 17 тоннелей и сотни современных мостов. По мнению специалистов, время путешествия с севера на юг через этот тоннель сократилось с 7 до 3 часов.
Это способствует развитию торговли, туризма и экономических связей в регионе. "Тоннель Победы Тяньшань" признан не только выдающимся инженерным достижением, но и важным символом развития современных транспортных возможностей и инфраструктуры Китая.