2025 yilning yanvar-noyabr oylarida Rossiya Markaziy Osiyo davlatlari va Afg‘onistonga suyultirilgan uglevodorod gazi — propan va butan eksportini sezilarli darajada oshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mahsulotlarning eksport hajmi ikki barobarga ko‘payib, 1 million tonnadan oshdi. Bu haqda Reuters axborot agentligi xabar berdi.
Agentlikning ma’lumotlariga ko‘ra, Bryussel tomonidan suyultirilgan uglevodorod gaziga qarshi sanksiyalar joriy etilgach, Rossiya ilgari Yevropa bozoriga mo‘ljallangan gazni asosan Markaziy Osiyo va qo‘shni hududlarga qayta yo‘naltirdi. Ushbu yoqilg‘i odatda isitish va neft-kimyo sanoatida ishlatiladi.
Natijada, Afg‘oniston va Markaziy Osiyoning boshqa davlatlariga yetkazilgan gaz hajmi Rossiyaning umumiy suyultirilgan gaz eksportining 36 foizini tashkil etdi. O‘tgan yili bu ko‘rsatkich 19 foiz edi.
Afg‘oniston eng yirik xaridor sifatida yetakchilikni saqlab qolmoqda. Rossiyadan gaz importining oshishi ayni paytda Eron eksportining qisqarishi bilan bog‘liq.
Eron AQSh sanksiyalari ta’sirida bo‘lib, bu uning mintaqadagi bozor imkoniyatlarini cheklab qo‘ydi. Shuningdek, Afg‘oniston 2025 yilning dekabr oyigacha xorijdan neft va neft mahsulotlarini 1,8 milliard dollarga, tabiiy gazni esa 1,4 milliard dollarga import qilgan.
Ushbu raqamlar Rossiya bilan energetika sohasidagi hamkorlikning Afg‘oniston uchun qanchalik muhim ekanini yana bir bor tasdiqlaydi.

Россия удвоила экспорт газа в Центральную Азию
В январе-ноябре 2025 года Россия значительно увеличила экспорт сжиженного углеводородного газа — пропана и бутана — в страны Центральной Азии и Афганистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Объем экспорта этих продуктов удвоился и превысил 1 миллион тонн. Об этом сообщает информационное агентство Reuters.
По данным агентства, после введения Брюсселем санкций против сжиженного углеводородного газа Россия перенаправила газ, ранее предназначенный в основном для европейского рынка, в основном в Центральную Азию и соседние регионы. Это топливо обычно используется для отопления и в нефтехимической промышленности.
В результате объем газа, поставляемого в Афганистан и другие страны Центральной Азии, составил 36 процентов от общего экспорта сжиженного газа Россией. В прошлом году этот показатель составлял 19 процентов.
Афганистан сохраняет лидерство как крупнейший покупатель. Рост импорта газа из России связан с сокращением экспорта из Ирана.
Иран находится под воздействием санкций США, что ограничило его рыночные возможности в регионе. Кроме того, Афганистан импортировал нефть и нефтепродукты на сумму 1,8 миллиарда долларов и природный газ на сумму 1,4 миллиарда долларов до декабря 2025 года.
Эти цифры еще раз подтверждают, насколько важным является сотрудничество с Россией в энергетической сфере для Афганистана.