Qozog‘istonda noqonuniy organ savdosi fosh etildi
Qozog‘iston Bosh prokuraturasi xalqaro miqyosdagi odam savdosi va inson a’zolari noqonuniy aylanmasi bilan bog‘liq jinoiy ish bo‘yicha muhim siljish qayd etilganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ish doirasida Ukraina fuqarosi Qozog‘istonga ekstraditsiya qilindi. Bu haqda upl.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, gumonlanuvchi 2017–2018 yillarda Markaziy Osiyo va Kavkaz mintaqalarida faoliyat yuritgan uyushgan jinoiy guruh tarkibiga kirgan. Mazkur guruhning asosiy maqsadi buyraklarni noqonuniy ravishda sotib olib, transplantatsiya uchun sotish bo‘lgan.
Jabrlanuvchilar orasida O‘zbekiston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Armaniston va Ozarbayjon fuqarolari aniqlangan. Gumonlanuvchi uzoq vaqt davomida huquq-tartibot idoralaridan yashirinib yurgan va besh yil davomida xalqaro qidiruvda bo‘lgan.
U Polsha chegarasidan o‘tishga uringanida qo‘lga olingan va zarur huquqiy jarayonlardan so‘ng Qozog‘istonga topshirilgan. Hozirda gumonlanuvchi tergov izolyatorida saqlanmoqda va unga nisbatan tergov harakatlari davom ettirilmoqda.
Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, bu jinoiy guruh kamida 56 ta noqonuniy organ oldi-sotdisini amalga oshirgan. Transplantatsiya amaliyotlarining aksariyati Qozog‘iston tibbiyot muassasalarida o‘tkazilgani ma’lum qilinmoqda.
Taxminlarga ko‘ra, organ oluvchilar asosan G‘arb mamlakatlari fuqarolari bo‘lib, ular transplantatsiya navbatlarini chetlab o‘tish uchun katta mablag‘ to‘lashga tayyor bo‘lgan. Huquq-tartibot idoralari hozirda ishning barcha tafsilotlarini aniqlash va ushbu noqonuniy faoliyatni tashkil qilgan shaxslarni aniqlash ustida ish olib bormoqda.

В Казахстане раскрыта незаконная торговля органами
Генеральная прокуратура Казахстана сообщила о значительном прогрессе по уголовному делу, связанному с международной торговлей людьми и незаконным оборотом человеческих органов. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого дела гражданин Украины был экстрадирован в Казахстан. Об этом сообщает upl.uz.
По официальным данным, подозреваемый в 2017–2018 годах входил в состав организованной преступной группы, действовавшей в регионах Центральной Азии и Кавказа. Основной целью этой группы была незаконная покупка почек с последующей их продажей для трансплантации.
Среди пострадавших выявлены граждане Узбекистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Армении и Азербайджана. Подозреваемый долгое время скрывался от правоохранительных органов и находился в международном розыске в течение пяти лет.
Он был задержан при попытке пересечь польскую границу и после необходимых юридических процедур передан в Казахстан. В настоящее время подозреваемый содержится в следственном изоляторе, и в отношении него продолжаются следственные действия.
По данным следствия, эта преступная группа осуществила как минимум 56 сделок по незаконной торговле органами. Сообщается, что большинство операций по трансплантации проводились в медицинских учреждениях Казахстана.
По предположениям, получателями органов в основном являлись граждане западных стран, готовые платить крупные суммы, чтобы обойти очередь на трансплантацию. Правоохранительные органы в настоящее время работают над выяснением всех деталей дела и выявлением лиц, организовавших эту незаконную деятельность.
Стоит отметить, что в большинстве стран мира торговля органами считается преступлением, однако Иран является единственным государством, где торговля почками легально регулируется через специальную систему под контролем правительства.