Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi keskinlik kuchaymoqda
Rossiya prezidenti Vladimir Putinning bayonotiga ko‘ra, agar Ukraina tinchlikka intilmasa, Moskva o‘z maqsadlariga kuch ishlatish orqali erishadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu fikr Rossiya tomonidan amalga oshirilgan keng miqyosli dron va raketa hujumlaridan so‘ng bildirildi. Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy esa bu hujumlarni Rossiyaning urushni davom ettirishga bo‘lgan qat’iyati sifatida baholadi.
Zelenskiy yakshanba kuni AQShning Florida shtatida sobiq prezident Donald Tramp bilan uchrashib, urushni tugatish borasidagi tinchlik rejasini muhokama qilishi rejalashtirilgan. Ushbu muzokaralar Rossiyaning to‘liq miqyosli harbiy bosqiniga javoban olib borilmoqda.
Kremlning ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya kuchlari Donetsk viloyatidagi bir necha shahar va Zaporijiya viloyatidagi hududlarni nazoratga olgan. Biroq Ukraina Qurolli Kuchlari bu da’volarni rad etib, hududlarda mudofaa operatsiyalari davom etayotganini bildirdi.
Shanba kuni Rossiya tomonidan amalga oshirilgan hujumlar oqibatida kamida ikki kishi halok bo‘lgan, o‘nlab odamlar jarohatlangan. Front chiziqlaridagi tezkor o‘zgarishlar va ma’lumotlarning cheklanganligi sababli jang maydonidagi vaziyatni mustaqil tasdiqlash qiyinchilik tug‘dirmoqda.

Напряженность между Россией и Украиной усиливается
По заявлению президента России Владимира Путина, если Украина не стремится к миру, Москва достигнет своих целей с применением силы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление было сделано после масштабных атак дронов и ракет, проведённых Россией. Президент Украины Владимир Зеленский оценил эти атаки как решимость России продолжать войну.
В воскресенье Зеленский планирует встретиться с бывшим президентом США Дональдом Трампом во Флориде для обсуждения плана мира по прекращению войны. Эти переговоры проводятся в ответ на полномасштабное военное вторжение России.
По данным Кремля, российские войска контролируют несколько городов в Донецкой области и территории в Запорожской области. Однако Вооружённые силы Украины опровергают эти заявления, сообщая, что оборонительные операции в этих районах продолжаются.
В результате атак, проведённых Россией в субботу, по меньшей мере два человека погибли, десятки получили ранения. Быстрые изменения на фронте и ограниченность информации затрудняют независимую проверку ситуации на поле боя.