Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov tergov izolyatorlari (SIZO) haqida kelib tushayotgan shikoyatlarga munosabat bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U SIZO dam olish yoki qulay yashash uchun mo‘ljallangan joy emasligini ochiq aytdi. Prezidentning ta’kidlashicha, tergov izolyatorlari qonun doirasidagi jazo va tartib makoni bo‘lib, uni boshqa joylar bilan taqqoslash noto‘g‘ri.
Sadir Japarovning so‘zlariga ko‘ra, SIZOlardagi sharoitlar haqida arzlar bo‘lsa-da, izolyatorni "kurort" deb tasavvur qilish mumkin emas. "Agar bu joy kurort bo‘lganida, uni tergov izolyatori deb atamasdik", dedi u.
Prezident shuningdek, SIZOlarda isitish pechlaridan foydalanish taqiqlanganini, biroq binolar davlat byudjeti hisobidan to‘liq isitilib, elektr energiyasi bilan ta’minlanishini ma’lum qildi. U barcha xarajatlar soliq to‘lovchilar mablag‘lari hisobidan qoplanayotganini eslatib, ortiqcha talablarni o‘rinsiz deb hisoblashini aytdi.
Japarov o‘zining shaxsiy tajribasini ham yodga oldi. U ikki marta SIZOda bo‘lgan: birinchi safar 9 oy, ikkinchi safar esa 3,5 yil davomida.
"Men shikoyat qilmadim, sabr qildim, chunki bu tergov izolyatori edi", dedi prezident. Shuningdek, u so‘nggi yillarda Qirg‘izistonda penitensiar tizim sezilarli darajada isloh qilinganini ta’kidladi.
Ilgari qamoqxonadagi odamlar ruhan va jismonan qiynalgan bo‘lsa, hozirgi sharoitlar ularning tuzalishiga xizmat qilmoqda. Bugungi kunda mahkumlarga kuniga uch mahal bepul ovqat beriladi, ular kiyim-bosh bilan ta’minlanadi, shuningdek, qishki va yozgi kiyimlar bir xilda taqdim etiladi.
Mahkumlar mehnat qilish orqali daromad topish imkoniyatiga ega bo‘lib, hatto ayrimlari o‘z oilalariga mablag‘ yubormoqda. Prezident o‘z so‘zining yakunida qamoqxonalardagi tartib va sharoit barcha mahkumlar uchun bir xil ekanini, hech kimga alohida imtiyoz berilmasligini qat’iy ta’kidladi.

Садир Жапаров: "СИЗО — это не курорт, а место наказания"
Президент Кыргызстана Садир Жапаров прокомментировал жалобы, поступающие о следственных изоляторах (СИЗО). Об этом сообщает Zamin.uz.
Он открыто заявил, что СИЗО не предназначены для отдыха или комфортного проживания. По словам президента, следственные изоляторы — это места наказания и порядка в рамках закона, и сравнивать их с другими местами неправильно.
По словам Садира Жапарова, несмотря на жалобы о условиях в СИЗО, изолятор нельзя представить как «курорт». «Если бы это было курортом, мы бы не называли его следственным изолятором», — сказал он.
Президент также сообщил, что использование печей для отопления в СИЗО запрещено, однако здания полностью отапливаются за счет государственного бюджета и обеспечиваются электроэнергией. Он напомнил, что все расходы покрываются за счет средств налогоплательщиков и считает необоснованными излишние требования.
Жапаров вспомнил и свой личный опыт. Он дважды находился в СИЗО: первый раз — 9 месяцев, второй — 3,5 года.
«Я не жаловался, терпел, потому что это был следственный изолятор», — сказал президент. Также он подчеркнул, что в последние годы пенитенциарная система Кыргызстана значительно реформирована.
Если раньше заключённые страдали морально и физически, то нынешние условия способствуют их исправлению. Сегодня заключённым предоставляется три бесплатных питания в день, они обеспечиваются одеждой, а также одинаковой зимней и летней формой.
Заключённые имеют возможность зарабатывать через труд и даже некоторые из них отправляют деньги своим семьям. В завершение президент твёрдо подчеркнул, что порядок и условия в тюрьмах одинаковы для всех заключённых, и никому не предоставляются особые привилегии.