2025 yil Eron uchun o‘lim jazolari bo‘yicha eng og‘ir yillardan biri sifatida qayd etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Inson huquqlari tashkilotlari ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda bir yil ichida kamida 1900 dan ortiq qatl jazosi ijro etilgan. Bu ko‘rsatkich so‘nggi 11 yil ichidagi eng yuqori daraja bo‘lib, jiddiy tashvish uyg‘otmoqda.
"Human Rights Activists in Iran" tashkiloti tomonidan e’lon qilingan yillik hisobotda ta’kidlanishicha, qatllar soni o‘tgan yilga nisbatan deyarli ikki barobarga oshgan. Biroq, sudlar tomonidan chiqarilgan yangi o‘lim hukmlari soni biroz kamaygan.
Bu holat mamlakatda o‘lim jazolarining ijrosi qanday amalga oshirilayotganiga nisbatan ko‘plab savollarni keltirib chiqarmoqda. Eng tashvishli jihati shundaki, qatllarning aksariyati maxfiy tarzda amalga oshirilgan.
Hisobotga ko‘ra, o‘lim jazolarining taxminan 95 foizi rasmiy manbalar tomonidan e’lon qilinmagan. Ushbu ma’lumotlar mahkumlarning yaqinlari, advokatlar, qamoqxona xodimlari va mahalliy manbalar orqali yig‘ilgan.
Tahlilchilar tizimning yopiqligi sababli haqiqiy raqamlarning bundan ham yuqori bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda. Bu holat Eronda inson huquqlari bilan bog‘liq muammolar yanada keskinlashganini ko‘rsatmoqda va xalqaro hamjamiyat tomonidan jiddiy e’tiborni talab qilmoqda.

Иран: в 2025 году было приведено в исполнение более 1900 смертных приговоров
2025 год стал одним из самых тяжелых для Ирана по количеству смертных казней. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным правозащитных организаций, в стране за год было приведено в исполнение не менее 1900 смертных приговоров. Этот показатель является самым высоким за последние 11 лет и вызывает серьезную обеспокоенность.
В ежегодном отчете, опубликованном организацией "Human Rights Activists in Iran", отмечается, что количество казней почти удвоилось по сравнению с прошлым годом. Однако количество новых смертных приговоров, вынесенных судами, немного снизилось.
Эта ситуация вызывает множество вопросов относительно того, как именно осуществляется исполнение смертных приговоров в стране. Самым тревожным является то, что большинство казней проводились в тайне.
Согласно отчету, около 95 процентов смертных казней не были объявлены официальными источниками. Эти данные были собраны через родственников заключенных, адвокатов, сотрудников тюрем и местные источники.
Аналитики подчеркивают, что из-за закрытости системы реальные цифры могут быть еще выше. Эта ситуация свидетельствует о дальнейшем обострении проблем с правами человека в Иране и требует серьезного внимания со стороны международного сообщества.