Fransiyada yo‘l harakati qoidalarini qo‘pol ravishda buzgan haydovchilar uchun yangi va qat’iy jazo choralari joriy etildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda belgilangan tezlik me’yorini sezilarli darajada oshirgan haydovchilar nafaqat jarimaga tortiladi, balki qamoq jazosi bilan ham jazolanishi mumkin. 2025 yil 29 dekabrdan boshlab, 50 km/soatdan ortiq tezlikni oshirgan haydovchilar 3 oygacha qamoq jazosi bilan jazolanadi va 3 750 yevro miqdorida jarima to‘laydi.
Shuningdek, bunday qoidabuzarlik sodir etgan haydovchilarning avtomobillari musodara qilinadi va haydovchilik guvohnomalari 3 yilgacha bekor qilinishi mumkin. Fransiya hukumati ushbu qat’iy choralarni joriy etishdan maqsad yo‘llarda xavfsizlikni oshirish va yo‘l-transport hodisalarini kamaytirish ekanini ta’kidlamoqda.
Xulosa qilib aytganda, Fransiyada yo‘l qoidalarini buzish endi juda qimmatga tushadi. Tezlikni oshirish nafaqat jarima, balki ozodlik va transport vositasidan ayrilish xavfini ham keltirib chiqaradi.

Во Франции водителям, превысившим скорость, грозит тюремное заключение
Во Франции введены новые и строгие меры наказания для водителей, грубо нарушающих правила дорожного движения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь водители, значительно превышающие установленную скорость, будут не только оштрафованы, но и могут быть наказаны тюремным заключением. С 29 декабря 2025 года водители, превысившие скорость более чем на 50 км/ч, будут подвергаться тюремному заключению до 3 месяцев и штрафу в размере 3750 евро.
Кроме того, автомобили таких нарушителей будут конфискованы, а водительские удостоверения могут быть аннулированы на срок до 3 лет. Правительство Франции подчеркивает, что цель введения этих строгих мер — повышение безопасности на дорогах и сокращение дорожно-транспортных происшествий.
В заключение можно сказать, что нарушение правил дорожного движения во Франции теперь обойдется очень дорого. Превышение скорости грозит не только штрафом, но и лишением свободы и транспортного средства.