Rossiyada 2026 yil "Xalqlar birdamligi yili" bo‘ladi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin 2026 yilni "Rossiya xalqlari birdamligi yili" deb e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu yil mamlakatdagi ko‘p millatli jamiyatda o‘zaro hurmat, hamjihatlik va barqarorlikni mustahkamlashga qaratilgan. Ushbu tashabbus Rossiyaning turli millat va elat vakillarini birlashtirish maqsadini ko‘zlaydi.
Ma’lum qilinishicha, yilni shunday nomlash taklifini prezidentga Butunrossiya kazaklar jamiyati vakili Vitaliy Kuznetsov bergan. Vladimir Putin bu g‘oyani qo‘llab-quvvatlab, Rossiyada millatlararo va dinlararo munosabatlar so‘nggi yillarda ijobiy rivojlanayotganini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiyada 190 dan ortiq millat va elat vakillari yashaydi. Ularning xilma-xilligi mamlakatning boyligi hisoblanadi va uni asrash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib qoladi.
Shuningdek, prezident 2027 yilni "Geografiya yili" deb e’lon qilish tashabbusini ham ilgari surdi. Bu yilda Rossiya tarixi va hududiy rivoji bilan bog‘liq muhim geografik yubileylar nishonlanishi rejalashtirilgan.
Ushbu qarorlar milliy birdamlikni mustahkamlash, tarixiy meros va umumiy qadriyatlarga e’tiborni kuchaytirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

В России 2026 год будет Годом единства народов
Президент России Владимир Путин объявил 2026 год «Годом единства народов России». Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот год направлен на укрепление взаимного уважения, согласия и стабильности в многонациональном обществе страны. Эта инициатива ставит целью объединение представителей различных национальностей и этносов России.
Сообщается, что предложение назвать год именно так поступило президенту от представителя Всероссийского казачьего общества Виталия Кузнецова. Владимир Путин поддержал эту идею, подчеркнув, что межнациональные и межрелигиозные отношения в России в последние годы развиваются положительно.
По его словам, в России проживает более 190 национальностей и этносов. Их разнообразие является богатством страны и сохранение этого богатства остается одним из приоритетных направлений государственной политики.
Кроме того, президент выдвинул инициативу объявить 2027 год «Годом географии». В этом году планируется отметить важные географические юбилеи, связанные с историей и территориальным развитием России.
Ожидается, что эти решения будут способствовать укреплению национального единства, усилению внимания к историческому наследию и общим ценностям.