Putin davrida rossiyalik boylar siyosiy ta’sirini yo‘qotdi
Ayniqsa, Ukraina bilan urush boshlanganidan keyin Rossiyadagi milliarderlari soni rekord darajaga yetdi. Ularning aksariyati esa Putinning siyosatiga itoat qilishni afzal ko‘rdi.
2022-yil 24-fevral kuni, Ukraina hududiga keng ko‘lamli harbiy hujum boshlangan paytda, Putin eng boy tadbirkorlarni Kremlda to‘plab, ularga yangi sharoitlarda birgalikda ishlash zarurligini ta’kidladi. Ushbu yig‘ilishdan so‘ng ko‘plab tadbirkorlar sukut saqlashga majbur bo‘ldi.
Ayrimlari esa boyliklarining bir qismini yo‘qotdi yoki mamlakatni tark etdi. Urush va G‘arb sanksiyalari davrida Kremlga sodiq qolgan tadbirkorlar yangi imkoniyatlardan foyda ko‘rdi.
2023 va 2024-yillarda urushga ajratilgan mablag‘lar Rossiya iqtisodiyotining ayrim sohalarida o‘sishga sabab bo‘ldi. Bu esa harbiy buyurtmalarni olgan tadbirkorlarga hamda boshqa milliarderlarga daromad olib keldi.
Natijada, Kremlga sodiq tadbirkorlar boyliklarini ko‘paytirish imkoniga ega bo‘ldi. Shu bilan birga, Putin itoatsizlik qilgan tadbirkorlarga nisbatan qattiq chora ko‘rishni davom ettirdi.
Masalan, Mixail Xodorkovskiy kabi demokratik tashabbuslar bilan shug‘ullangan shaxslar qamoqqa olinib, mol-mulklaridan mahrum qilindi. Hozirgi sharoitda esa deyarli barcha yirik boylar urushga qarshi fikr bildirmasdan, sukut saqlashga majbur bo‘lishmoqda.

В эпоху Путина российские олигархи утратили политическое влияние
Под управлением президента России Владимира Путина самые богатые предприниматели страны, то есть миллиардеры, практически утратили своё политическое влияние. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно после начала войны с Украиной количество миллиардеров в России достигло рекордного уровня. Большинство из них предпочли подчиняться политике Путина.
24 февраля 2022 года, когда началось широкомасштабное военное вторжение на территорию Украины, Путин собрал самых богатых предпринимателей в Кремле и подчеркнул необходимость совместной работы в новых условиях. После этой встречи многие предприниматели были вынуждены хранить молчание.
Некоторые из них потеряли часть своего состояния или покинули страну. Во время войны и западных санкций предприниматели, лояльные Кремлю, получили выгоду от новых возможностей.
В 2023 и 2024 годах средства, выделенные на войну, способствовали росту в некоторых секторах российской экономики. Это принесло доход предпринимателям, получившим военные заказы, а также другим миллиардерам.
В результате предприниматели, лояльные Кремлю, получили возможность увеличить своё состояние. В то же время Путин продолжал принимать жёсткие меры в отношении предпринимателей, проявивших неповиновение.
Например, такие личности, как Михаил Ходорковский, занимавшиеся демократическими инициативами, были заключены в тюрьму и лишены имущества. В нынешних условиях почти все крупные богачи вынуждены молчать и не выражать своё мнение против войны.