Zelenskiy Tramp bilan uchrashuv oldidan Kanadada maslahatlashdi
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp bilan Floridada bo‘lib o‘tadigan muhim uchrashuv oldidan Kanadada Yevropa ittifoqchilari bilan maslahatlashuvlar o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
27-dekabr kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvlarda Ukraina uchun xavfsizlik kafolatlari va 20 banddan iborat tinchlik rejasi muhokama qilindi. Shu bilan birga, Moskva bu jarayonga nisbatan keskin munosabat bildirmoqda.
**Kanadadagi uchrashuv va Yevropaning pozitsiyasi** Zelenskiy Floridaga yo‘l olishdan avval Kanadada to‘xtab, Yevropaning yetakchi davlatlari, jumladan Germaniya, Fransiya, Polsha rahbarlari hamda Yevrokomissiya raisi Ursula fon der Lyayen bilan videoaloqa orqali muloqot qildi. Uchrashuv davomida Tramp bilan muhokama qilinadigan 20 bandlik tinchlik rejasi haqida so‘z yuritildi.
Zelenskiyning ta’kidlashicha, ushbu rejaning 90 foizi kelishilgan bo‘lib, qolgan qismi Donbassning maqomi va Zaporijjya atom elektr stansiyasi boshqaruvi kabi murakkab masalalarni o‘z ichiga oladi. **Rossiyaning harakatlari va Putinning tashrifi** Rossiya prezidenti Vladimir Putin shu kuni harbiy boshqaruv punktlaridan biriga tashrif buyurib, Rossiya armiyasining muvaffaqiyatlari haqida hisobot oldi.
Rossiya armiyasi Zaporijjyadagi Gulyaypole va Doneskdagi Mirnograd shaharlarini nazoratga olgani haqida ma’lum qilindi. Putinning so‘nggi paytlarda harbiy kiyimda tez-tez ko‘rinish berishi esa ekspertlar tomonidan muzokaralar oldidan Rossiyaning harbiy bosimni kuchaytirish strategiyasi sifatida baholanmoqda.
**Rossiya Tashqi ishlar vazirining ogohlantirishi** Rossiya Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Yevropa Ittifoqining Ukrainaga tinchlikparvar kuchlar yuborish rejalariga keskin munosabat bildirdi. Lavrovning so‘zlariga ko‘ra, agar Yevropa bunday harakatni amalga oshirsa, ularning harbiy kontingenti Rossiya armiyasi uchun «qonuniy nishon»ga aylanishi mumkin.
Shuningdek, Lavrov Yevropa pozitsiyasini tinchlik yo‘lidagi asosiy to‘siq sifatida baholadi. **Vaziyatning murakkabligi** Hozirda harbiy va diplomatik frontda vaziyat juda nozik.
Zelenskiy Tramp bilan muzokaralar orqali muhim qarorlar qabul qilinishiga umid qilmoqda. Shu bilan birga, Kreml harbiy maydondagi ustunligini mustahkamlash orqali muzokaralarda qo‘shimcha imtiyozga ega bo‘lishga intilmoqda.

Зеленский перед встречей с Трампом провел консультации в Канаде
Президент Украины Владимир Зеленский провел консультации с европейскими союзниками в Канаде перед важной встречей с бывшим президентом США Дональдом Трампом во Флориде. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встречах, состоявшихся 27 декабря, обсуждались гарантии безопасности для Украины и мирный план из 20 пунктов. При этом Москва выражает резкую позицию по отношению к этому процессу.
**Встреча в Канаде и позиция Европы** Перед отъездом во Флориду Зеленский остановился в Канаде и провел видеоконференцию с лидерами ведущих европейских стран, включая Германию, Францию, Польшу, а также с председателем Еврокомиссии Урсулой фон дер Ляйен. Во время встречи обсуждался мирный план из 20 пунктов, который будет обсуждаться с Трампом.
По словам Зеленского, 90 процентов этого плана согласованы, оставшаяся часть включает сложные вопросы, такие как статус Донбасса и управление Запорожской атомной электростанцией. **Действия России и визит Путина** В тот же день президент России Владимир Путин посетил один из военных командных пунктов и получил доклад о достижениях российской армии.
Сообщается, что российская армия взяла под контроль города Гуляйполе в Запорожье и Мирноград в Донецке. Частые появления Путина в военной форме в последнее время эксперты оценивают как стратегию усиления военного давления России перед переговорами.
**Предупреждение министра иностранных дел России** Министр иностранных дел России Сергей Лавров резко отреагировал на планы Европейского Союза направить в Украину миротворческие силы. По словам Лаврова, если Европа осуществит такие действия, их военный контингент может стать «законной целью» для российской армии.
Кроме того, Лавров оценил позицию Европы как основное препятствие на пути к миру. **Сложность ситуации** В настоящее время ситуация на военном и дипломатическом фронтах очень напряженная.
Зеленский надеется, что переговоры с Трампом приведут к принятию важных решений. В то же время Кремль стремится укрепить свое преимущество на поле боя, чтобы получить дополнительные преимущества в переговорах.
Вопрос о том, может ли мирный план Трампа соответствовать интересам обеих сторон, остается открытым.