Sobiq afg‘on harbiylari Britaniya armiyasida xizmat qilmoqchi
Tolibon hokimiyatni qo‘lga kiritgach, Buyuk Britaniyaga ko‘chib o‘tgan sobiq afg‘on harbiylari Britaniya armiyasida xizmat qilish istagini bildirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Afg‘onistonlik mayor Nur Aziz Ahmadzai o‘zi va sobiq hamkasblarini Britaniya armiyasiga qabul qilishni so‘rab murojaat qilganini ma’lum qildi. Nur o‘z faoliyatini 16 yoshida maxsus politsiya safiga qo‘shilishdan boshlagan.
Keyinchalik u britaniyalik harbiylar uchun tarjimon bo‘lib ishlagan va Afg‘oniston maxsus kuchlariga o‘tgan. Shuningdek, Nur Buyuk Britaniyadagi harbiy akademiyada ikki yarim yil tahsil olib, Afg‘onistonda maxsus aksilterror bo‘linmasi qo‘mondonining o‘rinbosarigacha yetishgan.
2021-yil avgustidan buyon Nur Buyuk Britaniyada yashab kelmoqda. U va boshqa afg‘on harbiylari Afg‘onistonda hayot xavfli bo‘lgani sababli Britaniyaga ko‘chirib kelingan.
Hozir ularga vaqtinchalik boshpana berilgan, ammo ko‘plari hali ham uy-joy muammosiga duch kelmoqda. Britaniya armiyasiga faqat mamlakat fuqarolari ariza topshirishi mumkin, bu esa kamida besh yil davomida mamlakatda yashashni talab qiladi.
Shunga qaramay, Nur va uning sobiq hamkasblari o‘z harbiy tajribalarini Britaniya qurolli kuchlarida qo‘llashni xohlaydi. Ayni paytda bu masala yuzasidan rasmiylar bilan muzokaralar olib borilmoqda.

Бывшие афганские военные хотят служить в британской армии
После прихода к власти Талибана бывшие афганские военные, переехавшие в Великобританию, выразили желание служить в британской армии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Афганский майор Нур Азиз Ахмадзай сообщил, что обратился с просьбой о приеме себя и своих бывших коллег в британскую армию. Нур начал свою деятельность в возрасте 16 лет, присоединившись к специальной полиции.
Позже он работал переводчиком для британских военных и перешел в специальные силы Афганистана. Также Нур учился в военной академии Великобритании два с половиной года и дослужился до заместителя командира специального антитеррористического подразделения в Афганистане.
С августа 2021 года Нур проживает в Великобритании. Он и другие афганские военные были перевезены в Великобританию из-за опасности жизни в Афганистане.
В настоящее время им предоставлено временное убежище, однако многие из них все еще сталкиваются с проблемами жилья. В британскую армию могут подавать заявки только граждане страны, что требует проживания в стране не менее пяти лет.
Тем не менее, Нур и его бывшие коллеги хотят применить свой военный опыт в вооруженных силах Великобритании. В настоящее время по этому вопросу ведутся переговоры с официальными лицами.