Zelenskiy: Rossiya bilan kelishuv yil oxirigacha mumkin
Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiya bilan davom etayotgan nizoni hal etish bo‘yicha yil oxirigacha sezilarli o‘zgarishlar bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U o‘z bayonotida muzokaralar jarayoniga alohida e’tibor qaratib, ko‘plab masalalar Ukraina hamkorlarining qo‘llab-quvvatlashiga bog‘liq ekanini aytdi. “Yilning eng muhim diplomatik kunlaridan birini boshdan kechirmoqdamiz.
Yangi yilgacha ko‘plab masalalar hal etilishi mumkin”, — dedi Prezident Zelenskiy. 28-dekabr kuni AQSh Prezidenti Donald Tramp Floridada Zelenskiy bilan uchrashuvi rejalashtirilgan.
Ushbu uchrashuvda Rossiya-Ukraina nizosini hal qilish bo‘yicha kelishuv imkoniyatlari muhokama qilinadi. Avvalroq Zelenskiy Tramp bilan bo‘ladigan uchrashuvni ijobiy baholab, bu muloqotni muhim diplomatik qadam sifatida ko‘rganini bildirgan edi.
Bu uchrashuv ikki davlat o‘rtasidagi nizoni tinch yo‘l bilan hal qilishga qaratilgan sa’y-harakatlarning muhim bosqichi sifatida baholanmoqda.

Зеленский: Соглашение с Россией возможно к концу года
Президент Украины Владимир Зеленский подчеркнул, что до конца года могут произойти значительные изменения в разрешении продолжающегося конфликта с Россией. Об этом сообщает Zamin.uz.
В своем заявлении он уделил особое внимание процессу переговоров, отметив, что многие вопросы зависят от поддержки партнеров Украины. «Мы переживаем один из самых важных дипломатических дней года.
До Нового года может быть решено множество вопросов», — сказал Президент Зеленский. 28 декабря запланирована встреча Президента США Дональда Трампа с Зеленским во Флориде.
На этой встрече будут обсуждаться возможности достижения соглашения по разрешению конфликта между Россией и Украиной. Ранее Зеленский положительно оценил предстоящую встречу с Трампом, назвав этот диалог важным дипломатическим шагом.
Эта встреча рассматривается как важный этап усилий по мирному разрешению конфликта между двумя странами.