AQShning shimoli-sharqiy hududlarida kuchli qor yog‘ishi va muzli ob-havo sabab kundalik hayotda turli qiyinchiliklar yuzaga keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, Nyu-York va Nyu-Jersi shtatlarida aholi xavfsizligini ta’minlash maqsadida favqulodda holat e’lon qilindi. Rasmiylar fuqarolarga ehtiyotkor bo‘lishni va zaruratsiz ko‘chaga chiqmaslikni tavsiya qildi.
Ob-havo xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, ayrim hududlarda qor qoplami 15–25 santimetrgacha yetgan. Nyu-York shahrida ham bir kecha davomida ko‘p miqdorda qor yog‘ib, yo‘llar va piyodalar yo‘laklari sirpanchiq bo‘lib qoldi.
Kuchli qor yog‘ishi to‘xtagan bo‘lsa-da, ob-havo sharoiti hanuz xavfli bo‘lib qolmoqda. Noqulay ob-havo tufayli minglab aviareyslar bekor qilindi yoki kechiktirildi.
Ayniqsa, Nyu-York yaqinidagi yirik aeroportlarda ko‘plab muammolar kuzatildi. Ayrim aviakompaniyalar yo‘lovchilarga chiptalarni jarimasiz o‘zgartirish imkoniyatini taqdim etdi.
Bundan tashqari, ayrim yo‘llarda harakat vaqtincha cheklab qo‘yildi. Rasmiylar haydovchilardan ehtiyotkor bo‘lishni va faqat zarurat bo‘lgandagina yo‘lga chiqishni so‘ramoqda.

В США объявлено чрезвычайное положение из-за сильного снега
В северо-восточных регионах США из-за сильного снегопада и ледяной погоды возникли различные трудности в повседневной жизни. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, в штатах Нью-Йорк и Нью-Джерси было объявлено чрезвычайное положение с целью обеспечения безопасности населения. Официальные лица рекомендовали гражданам быть осторожными и не выходить на улицу без необходимости.
По данным метеослужбы, в некоторых районах снежный покров достиг 15–25 сантиметров. В городе Нью-Йорк за одну ночь выпало большое количество снега, из-за чего дороги и пешеходные дорожки стали скользкими.
Хотя сильный снегопад прекратился, погодные условия остаются опасными. Из-за неблагоприятной погоды тысячи авиарейсов были отменены или задержаны.
Особенно много проблем наблюдалось в крупных аэропортах рядом с Нью-Йорком. Некоторые авиакомпании предоставили пассажирам возможность бесплатно менять билеты.
Кроме того, на некоторых дорогах движение было временно ограничено. Официальные лица просят водителей быть осторожными и выезжать на дорогу только при необходимости.
Отмечается постепенное улучшение погодных условий, однако призывы к гражданам сохранять бдительность продолжаются.