Gulyaypole atrofida janglar keskinligicha qolmoqda
Ukraina Qurolli Kuchlari tarkibidagi "Janub" guruhi ma’lumotlariga ko‘ra, shahar hududining bir qismi Rossiya qo‘shinlari nazoratiga o‘tgan bo‘lsa-da, janglar davom etmoqda. Ukraina harbiylari bu vaziyatni "juda murakkab" deb baholamoqda.
Rossiya qo‘shinlari hujumlarni kuchaytirib, egallangan hududlarda o‘z pozitsiyalarini mustahkamlashga harakat qilmoqda. Ular kamikadze-dronlar, artilleriya, boshqarilmaydigan raketalar va aviabombalardan faol foydalanmoqda.
Ukraina armiyasi ma’lumotiga ko‘ra, so‘nggi bir sutka ichida Rossiya qo‘shinlari Gulyaypole hududida qariyb 20 marta hujum uyushtirgan. Shahar ko‘chalarida o‘q otishmalar va yaqin masofadagi janglar kuzatilmoqda.
Shunga qaramay, shahar hududining sezilarli qismi hanuz Ukraina mudofaa kuchlari nazoratida qolmoqda. Ukraina armiyasi bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 28-dekabr kuni Rossiya tomoni 300 nafardan ortiq shaxsiy tarkibini va 60 ga yaqin texnikasini yo‘qotgan.
Bu janglarning naqadar shiddatli kechayotganini ko‘rsatadi. Shu bilan birga, Zaporijjya viloyatidagi Stepnogorsk shahri atrofida ham og‘ir vaziyat saqlanmoqda.
Rossiya qo‘shinlari bu hududda asosiy yo‘l orqali shaharga kirishga urinmoqda, ammo aholi punktining muhim qismi hanuz Ukraina mudofaasida qolmoqda. Ukraina harbiy rahbariyati Rossiya rahbariyati tomonidan Gulyaypole va Stepnogorsk bo‘yicha bildirilgan bayonotlarni tanqid qildi.
Ular bu da’volarni haqiqatdan yiroq, deb baholadi. Shuningdek, Donesk viloyatidagi Mirnoxrad va Konstantinovka bo‘yicha Rossiya tomonidan tarqatilgan ma’lumotlar ham asossiz deb topildi.
Pokrovsk mudofaasi esa 17 oydan buyon davom etayotgani va bu joyda Rossiya qo‘shinlari katta yo‘qotishlarga uchrayotgani ta’kidlandi. Xulosa qilib aytganda, Gulyaypole va uning atrofidagi janglar nafaqat maydonda, balki axborot maydonida ham davom etmoqda.
Haqiqiy voqelik va rasmiy bayonotlar o‘rtasidagi farq bu hududdagi to‘qnashuvlarning hali uzoq davom etishini anglatadi.

Бои вокруг Гуляйполя остаются напряжёнными
Бои вокруг города Гуляйполь, расположенного в Запорожской области, остаются напряжёнными. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным группы «Юг» в составе Вооружённых сил Украины, несмотря на то, что часть территории города перешла под контроль российских войск, бои продолжаются. Украинские военные оценивают ситуацию как «очень сложную».
Российские войска усиливают атаки и пытаются укрепить свои позиции на занятых территориях. Они активно используют дроны-камикадзе, артиллерию, неуправляемые ракеты и авиабомбы.
По информации украинской армии, за последние сутки российские войска около 20 раз атаковали район Гуляйполя. На улицах города наблюдаются перестрелки и бои в ближнем бою.
Тем не менее значительная часть территории города остаётся под контролем украинских оборонных сил. По данным украинской армии, 28 декабря российская сторона потеряла более 300 личного состава и около 60 единиц техники.
Это свидетельствует о высокой интенсивности боёв. В то же время сложная ситуация сохраняется и вокруг города Степногорск в Запорожской области.
Российские войска пытаются войти в город по основной дороге, однако значительная часть населённого пункта остаётся под контролем украинской обороны. Военное руководство Украины критиковало заявления российского руководства по Гуляйполю и Степногорску.
Они оценили эти утверждения как далекие от истины. Также информация, распространяемая Россией по Мирнограду и Константиновке в Донецкой области, была признана необоснованной.
Оборона Покровска продолжается уже 17 месяцев, и там российские войска несут большие потери. В заключение можно сказать, что бои в Гуляйполе и его окрестностях продолжаются не только на поле боя, но и в информационном пространстве.
Разница между реальностью и официальными заявлениями свидетельствует о том, что столкновения в этом регионе ещё надолго сохранятся.