Rossiya Eronning uchta sun’iy yo‘ldoshini uchirdi
Rossiya Eronga tegishli uchta sun’iy yo‘ldoshni fazoga muvaffaqiyatli uchirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 28-dekabr kuni Reuters agentligi xabar berdi. Ma’lum qilinishicha, Eronning “Kosar”, “Paya” va “Zafar-2” nomli sun’iy yo‘ldoshlari Rossiyaning “Soyuz” raketasi yordamida Uzoq Sharqdagi Vostochniy kosmodromidan uchirilgan.
Sun’iy yo‘ldoshlar Yerning past orbitasiga, taxminan 500 kilometr balandlikka joylashtirildi. Ushbu balandlik kuzatuv va ma’lumot yig‘ish maqsadlari uchun eng maqbul hisoblanadi.
Eron rasmiylariga ko‘ra, mazkur sun’iy yo‘ldoshlar qishloq xo‘jaligi, atrof-muhit monitoringi, yer resurslarini kuzatish va tabiiy ofatlarni barvaqt aniqlash kabi vazifalarni bajaradi. Bu orqali Eron iqlim o‘zgarishlari, suv resurslari va hosildorlikni nazorat qilish imkoniyatlarini rivojlantirishni maqsad qilmoqda.
dpa agentligining eslatishicha, Eron avval ham bir necha marta sun’iy yo‘ldoshlarni fazoga chiqarishga muvaffaq bo‘lgan. Mamlakat rasmiylari bu dastur tinch maqsadlarga qaratilganini va harbiy yo‘nalishga ega emasligini ta’kidlashda davom etmoqda.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Arog‘chi ushbu uchirishni “ilmiy missiya” deb atadi va bu jarayon texnologik rivojlanishning tabiiy qismi ekanini aytdi. Shu bilan birga, Isroil va G‘arb davlatlari, jumladan AQSH, Eronning kosmik dasturiga shubha bilan qaramoqda.
Ular ushbu texnologiyalar harbiy maqsadlarda, xususan, ballistik raketa imkoniyatlarini kengaytirish uchun qo‘llanilishi mumkinligini xavotir bilan tilga olmoqda. Ayrim tanqidchilar esa Eronning kosmik loyihalarida harbiy tuzilmalar, xususan, Islom inqilobi muhofizlari korpusi ishtirok etayotganini ta’kidlamoqda.
Rossiya orqali amalga oshirilgan ushbu uchirish nafaqat ilmiy, balki geosiyosiy ahamiyatga ham ega. Bir tomondan, Eron tinch maqsadlarini ta’kidlamoqda, ikkinchi tomondan esa G‘arb davlatlari bu jarayonni mintaqaviy xavfsizlik nuqtayi nazaridan diqqat bilan kuzatmoqda.

Россия запустила три искусственных спутника Ирана
Об этом 28 декабря сообщило агентство Reuters. Известно, что искусственные спутники Ирана под названиями «Косар», «Пая» и «Зафар-2» были запущены с космодрома Восточный на Дальнем Востоке России с помощью ракеты «Союз».
Спутники были размещены на низкой околоземной орбите, примерно на высоте 500 километров. Эта высота считается оптимальной для наблюдения и сбора данных.
По словам иранских официальных лиц, эти спутники выполняют задачи в области сельского хозяйства, мониторинга окружающей среды, наблюдения за земельными ресурсами и своевременного выявления природных катастроф. Таким образом, Иран ставит целью развитие возможностей контроля за изменениями климата, водными ресурсами и урожайностью.
Агентство dpa напоминает, что Иран уже не раз успешно запускал искусственные спутники в космос. Официальные лица страны продолжают подчеркивать, что эта программа носит мирный характер и не имеет военного направления.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи назвал этот запуск «научной миссией» и отметил, что этот процесс является естественной частью технологического развития. В то же время Израиль и западные страны, включая США, относятся к космической программе Ирана с подозрением.
Они выражают обеспокоенность тем, что эти технологии могут быть использованы в военных целях, в частности для расширения возможностей баллистических ракет. Некоторые критики подчеркивают участие военных структур, в частности корпуса стражей исламской революции, в космических проектах Ирана.
Этот запуск, осуществленный через Россию, имеет не только научное, но и геополитическое значение. С одной стороны, Иран подчеркивает свои мирные цели, с другой стороны западные страны внимательно следят за этим процессом с точки зрения региональной безопасности.