Isroilda texnologiya sohasida faoliyat yuritayotgan mutaxassislar orasida xorijga ko‘chib ketish haqida o‘ylayotganlar soni oshmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat so‘nggi yillarda yuz bergan Hamas bilan urushning ta’siri sifatida qayd etilmoqda. Ushbu tendensiya mamlakatning innovatsion rivojlanishiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi ta’kidlanmoqda.
Texnologiya sohasi Isroil iqtisodiyotining asosiy tarmoqlaridan biri hisoblanadi. Ushbu soha mamlakatdagi ish o‘rinlarining 15 foizini va eksportning yarmidan ko‘pini tashkil etadi.
Hududda Microsoft, Intel, Nvidia, Amazon, Meta va Apple kabi yirik xalqaro kompaniyalar faoliyat yuritadi. Ayrim kompaniyalar urush davrida o‘z faoliyatini boshqa davlatlarga ko‘chirib ko‘rishga majbur bo‘lgan.
Xodimlar, ayniqsa yuqori lavozimdagilar, oila a’zolari bilan birga boshqa davlatlarda ishlash imkoniyatlarini o‘rganmoqda. Shunga qaramay, ko‘plab kompaniyalar Isroilda faoliyatini davom ettirayotganini va hatto urush paytida o‘z ish hajmini oshirganini qayd etish mumkin.
Mutasaddilarning fikriga ko‘ra, Isroil texnologiya sohasi murakkab sharoitlarda o‘z barqarorligini namoyon etgan. Biroq, agar davlat tomonidan siyosiy va me’yoriy barqarorlik ta’minlanmasa, bu sohaning kelajakdagi rivoji xavf ostida qolishi ehtimoli mavjud.

Будущее технологической сферы в Израиле под угрозой?
В Израиле растет число специалистов, работающих в технологической сфере, которые задумываются о переезде за границу. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это явление связывают с последствиями войны с Хамасом, произошедшей в последние годы. Отмечается, что эта тенденция может негативно сказаться на инновационном развитии страны.
Технологическая сфера является одной из основных отраслей экономики Израиля. Эта сфера обеспечивает 15 процентов рабочих мест в стране и более половины экспорта.
В регионе работают крупные международные компании, такие как Microsoft, Intel, Nvidia, Amazon, Meta и Apple. Некоторые компании были вынуждены во время войны перенести свою деятельность в другие страны.
Сотрудники, особенно на высоких должностях, изучают возможности работы за границей вместе с членами своих семей. Тем не менее, многие компании продолжают работать в Израиле и даже увеличили объемы своей деятельности во время войны.
По мнению ответственных лиц, технологическая сфера Израиля проявила устойчивость в сложных условиях. Однако, если государство не обеспечит политическую и нормативную стабильность, существует вероятность, что будущее развитие этой отрасли окажется под угрозой.