Turkiyaning Yalova shahrida gumon qilingan uyga o‘tkazilgan reyd chog‘ida uch nafar politsiyachi va olti jangari halok bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur operatsiya davomida sakkiz nafar politsiya xodimi va bir xavfsizlik xodimi jarohat oldi. Halok bo‘lgan jangarilarning barchasi Turkiya fuqarolari ekani ma’lum qilindi.
Operatsiya o‘tkazilgan uyda besh nafar ayol va olti nafar bola tirik holda topildi. So‘nggi oylar davomida mamlakat bo‘ylab terrorizmga qarshi kurash doirasida 138 gumonlanuvchi qo‘lga olingan, 108 ta manzil esa tekshiruvdan o‘tkazilgan.
Yalovadagi operatsiya bir necha soat davom etdi, reyd vaqtida uy yaqinida tutun va olov ko‘ringan. Politsiya hududni to‘liq nazorat ostiga olgan.
Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘an halok bo‘lgan politsiyachilarning oilalariga ta’ziya izhor qildi va xavf tug‘dirayotgan guruhlarga qarshi kurash davom ettirilishini ta’kidladi. Ma’lum qilinishicha, so‘nggi davrda bunday operatsiyalar ko‘paygan, chunki ekstremistik guruhlar yana faol harakatlana boshlagan.
2015-2017 yillarda sodir etilgan hujumlar Turkiyada jiddiy xavf tug‘dirgan edi. Shu davrda Turkiya Suriya urushi sababli jangarilar yo‘li bo‘lib qolgan.

Рейд в Ялове: 9 человек погибло, 14 человек получили ранения
Во время рейда в подозреваемом доме в городе Ялова, Турция, погибли три полицейских и шесть боевиков. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе операции восемь полицейских и один сотрудник службы безопасности получили ранения. Сообщается, что все погибшие боевики были гражданами Турции.
В доме, где проводилась операция, были найдены живыми пять женщин и шесть детей. За последние месяцы по всей стране в рамках борьбы с терроризмом были задержаны 138 подозреваемых, а 108 объектов подверглись проверке.
Операция в Ялове длилась несколько часов, во время рейда возле дома наблюдались дым и огонь. Полиция полностью взяла район под контроль.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган выразил соболезнования семьям погибших полицейских и подчеркнул, что борьба с опасными группировками будет продолжена. Сообщается, что в последнее время такие операции участились, поскольку экстремистские группы вновь начали активную деятельность.
Атаки, совершённые в 2015-2017 годах, представляли серьёзную угрозу для Турции. В этот период страна стала маршрутом для боевиков из-за войны в Сирии.