Suriya Dhumair qabristonida tergovni kuchaytirdi.
Suriya hukumati Dhumair cho‘lida joylashgan ommaviy qabristonni himoya qilish maqsadida harbiy kuchlarni safarbar etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qabriston avvalgi yillarda Assad boshqaruvi davrida yashirilgan minglab jasadlarni saqlash uchun ishlatilgan. Hozirda hukumat mazkur voqeaga oid jinoyat ishini ochib, tergov ishlarini boshlagan.
Qabriston ilgari harbiy ombor sifatida foydalanilgan bo‘lib, 2018 yilda bo‘shatilgan. Keyinchalik, Qutayfa hududidagi boshqa qabristondan jasadlar Dhumairga ko‘chirilgan.
Bu jarayon “Yer Ko‘chirish Operatsiyasi” deb nomlangan. Hozirda politsiya tergov ishlarini olib bormoqda, guvohlar so‘roq qilingan va yer o‘lchov ishlari amalga oshirilmoqda.
Mazkur hududga kirish faqat Mudofaa vazirligidan maxsus ruxsatnoma bilan mumkin. Shu bilan birga, Dhumair harbiy obyekti qayta ishga tushirilgan va xavfsizlik choralarini kuchaytirish maqsadida qo‘riqchilar joylashtirilgan.
Suriya Milliy yo‘qolganlar komissiyasi ommaviy qabristonlarni qayta qazish bo‘yicha tayyorgarlik ishlarini olib bormoqda. Dhumair va boshqa shunga o‘xshash qabristonlarda qazish ishlari 2027 yilda boshlanishi rejalashtirilgan.
Jinoyat ishi bo‘yicha tergov davom etayotgan bo‘lib, Assad davridagi gumonlanuvchilar aniqlanmoqda va ularga tegishli chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.

Сирия усилила расследование на кладбище Дхумайр
Правительство Сирии мобилизовало военные силы для защиты массового кладбища, расположенного в пустыне Дхумайр. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это кладбище в предыдущие годы использовалось для хранения тысяч тел, скрываемых во время правления Асада. В настоящее время правительство открыло уголовное дело по данному инциденту и начало расследование.
Ранее кладбище использовалось как военный склад и было освобождено в 2018 году. Позже тела были перевезены из другого кладбища в районе Кутаифа в Дхумайр.
Этот процесс получил название «Операция по перемещению земли». В настоящее время полиция ведет расследование, допрашиваются свидетели и проводятся земельные измерения.
Вход на эту территорию возможен только при наличии специального разрешения от Министерства обороны. Кроме того, военный объект Дхумайр был вновь введен в эксплуатацию, и для усиления мер безопасности были размещены охранники.
Национальная комиссия Сирии по пропавшим без вести готовит работы по повторному раскопу массовых кладбищ. Раскопки на Дхумайре и других подобных кладбищах планируется начать в 2027 году.
Расследование уголовного дела продолжается, подозреваемые времен правления Асада выявляются, и в отношении них принимаются соответствующие меры.