Putin Zaporojiye uchun hujumlarni kuchaytirishni buyurdi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin harbiy rahbarlar bilan o‘tkazilgan navbatdagi yig‘ilishda Ukrainadagi jangovar harakatlar bo‘yicha yangi topshiriqlarni belgiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Zaporojiye shahrini egallash bo‘yicha hujumlarni davom ettirish zarurligini ta’kidladi. Putinning so‘zlariga ko‘ra, bu yo‘nalish Rossiya uchun strategik ahamiyatga ega bo‘lib, harbiy amaliyotlar rejaga muvofiq davom ettirilishi lozim.
Putin "Dnepr" guruhi qo‘mondoni Mixail Teplinskiyning hisobotini tinglab, "Vostok" guruhi bilan hamkorlikda Zaporojiye yo‘nalishida bosimni oshirish kerakligini qayd etdi. Bundan tashqari, Rossiya rahbari Ukraina bilan chegaradosh hududlarda xavfsizlikni mustahkamlash uchun uzoq muddatli chora-tadbirlarni belgiladi.
Xususan, Sumi va Xarkov viloyatlarida "xavfsizlik zonasi" yaratish ishlari 2026 yilga qadar davom ettirilishi rejalashtirilgan. Mazkur bayonot xalqaro maydonda ham katta e’tibor qozondi.
AQSH prezidenti Donald Tramp Ukraina rahbari Vladimir Zelenskiy bilan uchrashuvdan so‘ng, Putinning urushni to‘xtatish niyatida ekanini bildirganiga ishonishini aytdi. Shu bilan birga, Tramp Rossiyaning jangovar harakatlarni darhol to‘xtatmaslik qarorini tushunish mumkinligini ta’kidladi.
U, shuningdek, Moskvaning Ukrainani tiklashda yordam berishga tayyorligini eslatib o‘tdi. Reuters agentligi xabariga ko‘ra, Rossiya qo‘shinlari Zaporojiye viloyatini to‘liq nazoratga olishni maqsad qilgan va bu boradagi harbiy harakatlarni to‘xtatmaslik haqida qat’iy ko‘rsatma berilgan.
Hozirda Rossiya kuchlari Zaporojiye shahridan taxminan 15 kilometr masofada joylashgani aytilmoqda. Urush boshlanishidan oldin shaharda 700 mingga yaqin aholi yashagan.
Eslatib o‘tamiz, Rossiya 2022 yilda Zaporojiye viloyatini o‘z tarkibiga qo‘shilgan deb e’lon qilgan, biroq bu qarorni na Ukraina, na xalqaro hamjamiyat tan olgan. Shu sabab, mazkur hududdagi harbiy va siyosiy keskinlik hali uzoq vaqt davom etishi mumkin.

Путин приказал усилить атаки на Запорожье
Президент России Владимир Путин на очередном совещании с военными руководителями дал новые указания по боевым действиям на Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подчеркнул необходимость продолжения наступления на город Запорожье. По словам Путина, это направление имеет стратегическое значение для России, и военные операции должны продолжаться в соответствии с планом.
Путин, выслушав доклад командира группы "Днепр" Михаила Теплинского, отметил необходимость усиления давления на направлении Запорожья совместно с группой "Восток". Кроме того, российский лидер определил долгосрочные меры по укреплению безопасности в приграничных с Украиной регионах.
В частности, работы по созданию "зоны безопасности" в Сумской и Харьковской областях планируется продолжать до 2026 года. Это заявление привлекло большое внимание на международной арене.
Президент США Дональд Трамп после встречи с лидером Украины Владимиром Зеленским заявил, что верит в намерение Путина прекратить войну. Вместе с тем Трамп подчеркнул, что понимает решение России не останавливать боевые действия немедленно.
Он также напомнил о готовности Москвы помочь в восстановлении Украины. По информации агентства Reuters, российские войска поставили целью полный контроль над Запорожской областью и получили строгие указания не прекращать военные действия в этом направлении.
В настоящее время сообщается, что российские силы находятся примерно в 15 километрах от города Запорожье. До начала войны в городе проживало около 700 тысяч человек.
Напомним, что Россия в 2022 году объявила Запорожскую область своей территорией, однако это решение не признано ни Украиной, ни международным сообществом. По этой причине военная и политическая напряжённость в данном регионе может сохраняться ещё долгое время.