Balendra Shah Nepal bosh vazirligiga nomzod bo‘ldi
Sobiq rep ijrochisi Balendra Shah 2026 yil 5 aprel kuni o‘tkaziladigan parlament saylovlarida Nepal bosh vaziri lavozimi uchun o‘z nomzodini qo‘yadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Reuters axborot agentligi xabar bergan. Balendra Shah yaqinda Milliy mustaqil partiya (RSP) safiga qo‘shildi.
Ushbu partiyaga ilgari teleboshlovchi sifatida tanilgan Rabi Lamichxane rahbarlik qiladi. Agar saylovda RSP g‘alaba qozonsa, partiya hukumat boshqaruvini aynan Balendra Shahga topshirishi kutilmoqda.
Siyosiy tahlilchi Bipin Adxikari fikriga ko‘ra, Balendra Shah va uning yosh tarafdorlarini o‘z safiga qo‘shish partiya uchun muvaffaqiyatli va strategik qaror bo‘lgan. Uzoq yillardan beri siyosiy maydonda yetakchilik qilib kelayotgan eski partiyalar esa yoshlardan ayrilib qolish xavotirida.
Yoshlar yangi siyosiy kuchni qo‘llab-quvvatlashlari mumkinligi bu xavotirni kuchaytirgan. Nepal siyosati so‘nggi 30 yil davomida asosan Nepal Kommunistik partiyasi va markazchi “Nepal kongressi” tomonidan boshqarilgan.
Nepal Markaziy saylov komissiyasi ma’lumotiga ko‘ra, mamlakatda 30 million aholining 11 millioni parlament saylovlarida ovoz berish huquqiga ega. Balendra Shahning siyosiy maydonga chiqishi 2025 yilda boshlangan ommaviy noroziliklar paytida yanada yaqqol sezilgan.
Ushbu norozilik namoyishlari yoshlar orasida katta qo‘llab-quvvatlovga ega bo‘lib, korrupsiyaga qarshi kurash va ijtimoiy tarmoqlardagi cheklovlarni bekor qilishni talab qilgan. Natijada hukumat boshlig‘i Xadga Prasad Sharma Oli iste’foga chiqqan.
Balendra Shah 1990 yil 27 aprelda Nepalda tug‘ilgan. U ijodiy faoliyatini rep ijrochisi sifatida boshlagan va "Balen" taxallusi bilan tanilgan.
Keyinchalik u qurilish muhandisligi bo‘yicha ta’lim olib, jamoatchilik faoliyatiga kirishgan. 2022 yilda esa mustaqil nomzod sifatida saylovda g‘olib chiqib, Katmandu shahri meri lavozimini egallagan.

Балендра Шах выдвинут кандидатом на пост премьер-министра Непала
Бывший рэп-исполнитель Балендра Шах выдвинет свою кандидатуру на пост премьер-министра Непала на парламентских выборах, которые пройдут 5 апреля 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило информационное агентство Reuters. Балендра Шах недавно присоединился к Национальной независимой партии (RSP).
Этой партией руководит ранее известный как телеведущий Раби Ламичхане. Если RSP победит на выборах, ожидается, что руководство правительства будет передано именно Балендре Шаху.
По мнению политического аналитика Бипина Адхикари, присоединение Балендры Шаха и его молодых сторонников к партии стало успешным и стратегическим решением. Старые партии, которые долгое время лидировали на политической арене, опасаются потерять молодежную поддержку.
Опасения усилились из-за того, что молодежь может поддержать новую политическую силу. Политика Непала в последние 30 лет в основном контролировалась Коммунистической партией Непала и центристской «Непальской конгрессией».
По данным Центральной избирательной комиссии Непала, из 30 миллионов населения страны 11 миллионов имеют право голоса на парламентских выборах. Выход Балендры Шаха на политическую арену стал особенно заметен во время массовых протестов, начавшихся в 2025 году.
Эти протесты получили широкую поддержку среди молодежи и требовали борьбы с коррупцией и отмены ограничений в социальных сетях. В результате премьер-министр Хадга Прасад Шарма Оли подал в отставку.
Балендра Шах родился 27 апреля 1990 года в Непале. Он начал творческую деятельность как рэп-исполнитель и был известен под псевдонимом «Балэн».
Позже он получил образование в области строительной инженерии и занялся общественной деятельностью. В 2022 году он победил на выборах как независимый кандидат и занял пост мэра города Катманду.