Tramp va Netanyaxu Eron va Hamasni muhokama qildi
AQSh Prezidenti Donald Tramp Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyaxu bilan AQShning Palm-Bich shahrida uchrashuv o‘tkazib, Eron va Falastinning Hamas guruhi bo‘yicha muhim bayonotlar berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Eron tomonidan yadroviy yoki raketa dasturlari qayta tiklanadigan bo‘lsa, Qo‘shma Shtatlar harbiy harakatlarni davom ettirishi mumkinligini ma’lum qildi. Trampning ta’kidlashicha, AQSh razvedkasi Eron yangi hududlarda harbiy obyektlar qurayotgan bo‘lishi mumkinligini kuzatmoqda.
Shu bilan birga, u Eron bilan diplomatik muzokaralar uchun imkoniyat hali ham mavjudligini, ammo xavfsizlik masalalarida qat’iyatli choralar ko‘rilishini ta’kidladi. Uchrashuv davomida G‘azo sektoridagi sulh kelishuvi ham muhokama qilindi.
Tramp Hamasni qurolsizlanishga chaqirib, agar bu talab bajarilmasa, og‘ir oqibatlar yuzaga kelishi mumkinligini aytdi. Isroil tomoni esa Hamas qurolsizlanmasa, harbiy harakatlarni qayta boshlash ehtimoli mavjudligini bildirdi.
Shuningdek, tomonlar G‘azoda tinchlikni ta’minlash, xalqaro xavfsizlik kuchlarini joylashtirish va mintaqadagi barqarorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qilishdi. Tramp AQShning Isroil xavfsizligini qo‘llab-quvvatlashda davom etishini ta’kidladi va Yaqin Sharqda barqarorlikni ta’minlash asosiy maqsad ekanini qayd etdi.

Трамп и Нетаньяху обсудили Иран и Хамас
Президент США Дональд Трамп провел встречу с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху в городе Палм-Бич, США, и сделал важные заявления по поводу Ирана и палестинской группировки Хамас. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он заявил, что если Иран возобновит ядерные или ракетные программы, Соединенные Штаты могут продолжить военные действия. По словам Трампа, разведка США наблюдает за возможным строительством Ираном военных объектов на новых территориях.
Вместе с тем он подчеркнул, что возможность дипломатических переговоров с Ираном все еще существует, однако будут приняты решительные меры по вопросам безопасности. Во время встречи также обсуждалось соглашение о перемирии в секторе Газа.
Трамп призвал Хамас к разоружению и предупредил, что в случае невыполнения этого требования могут последовать серьезные последствия. Израильская сторона заявила, что в случае, если Хамас не разоружится, существует вероятность возобновления военных действий.
Кроме того, стороны обсудили вопросы обеспечения мира в Газе, размещения международных сил безопасности и укрепления стабильности в регионе. Трамп подчеркнул, что США продолжат поддерживать безопасность Израиля и отметили, что обеспечение стабильности на Ближнем Востоке является основной целью.