O‘zbekiston Afg‘onistonga 390 tonna yordam yubordi
2025-yilning 29-dekabr kuni Afg‘onistonning Balx viloyati, Hayraton shahrida O‘zbekiston rahbariyati tomonidan yuborilgan navbatdagi gumanitar yordamni topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yordam afg‘on xalqini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan sa’y-harakatlarning yana bir namunasi bo‘ldi. Ma’lum qilinishicha, gumanitar yukning umumiy og‘irligi qariyb 390 tonnani tashkil qilgan bo‘lib, u “Termez Cargo Centre” maydonida shakllantirilgan.
Yordam tarkibidan oziq-ovqat mahsulotlari, dori-darmonlar va tibbiy uskunalar o‘rin olgan. Balx viloyati hokimi M.
Vafo yordamni qabul qilish chog‘ida O‘zbekiston Prezidentiga afg‘on xalqiga ko‘rsatilayotgan doimiy yordam uchun minnatdorlik bildirdi. U O‘zbekiston rahbariyatining afg‘on xalqini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan izchil siyosatini yuqori baholadi.
Shuningdek, bu tashabbus ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qilayotganini ta’kidladi. Ma’lumotlarga ko‘ra, bu 2025-yil davomida Afg‘onistonga yuborilgan to‘rtinchi gumanitar yordam hisoblanadi.
Balx viloyati rahbari O‘zbekistonning ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish va savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish borasidagi sa’y-harakatlariga alohida e’tibor qaratdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda afg‘on mahsulotlari eksporti hajmi oshgan, bu esa mamlakatda iqtisodiy sharoitni yaxshilash va aholi farovonligini oshirishga yordam bermoqda.

Узбекистан отправил в Афганистан 390 тонн помощи
29 декабря 2025 года в городе Хайратон провинции Балх в Афганистане состоялась церемония передачи очередной гуманитарной помощи, отправленной руководством Узбекистана. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эта помощь стала очередным примером усилий, направленных на поддержку афганского народа. Сообщается, что общий вес гуманитарного груза составил около 390 тонн, который был сформирован на площадке «Termez Cargo Centre».
В состав помощи вошли продукты питания, лекарства и медицинское оборудование. Губернатор провинции Балх М.
Ваффо выразил благодарность Президенту Узбекистана за постоянную помощь афганскому народу во время принятия помощи. Он высоко оценил последовательную политику руководства Узбекистана, направленную на поддержку афганского народа.
Также он подчеркнул, что эта инициатива способствует укреплению дружественных отношений между двумя странами. По данным, это четвертая гуманитарная помощь, отправленная в Афганистан в течение 2025 года.
Глава провинции Балх уделил особое внимание усилиям Узбекистана по развитию двусторонних отношений и расширению торгово-экономического сотрудничества. По его словам, в последние годы объем экспорта афганской продукции увеличился, что способствует улучшению экономической ситуации в стране и повышению благосостояния населения.