O‘zbekiston Afg‘onistonga 390 tonna yordam yubordi
2025-yilning 29-dekabr kuni Afg‘onistonning Balx viloyati, Hayraton shahrida O‘zbekiston rahbariyati tomonidan yuborilgan navbatdagi gumanitar yordamni topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yordam afg‘on xalqini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan sa’y-harakatlarning yana bir namunasi bo‘ldi. Ma’lum qilinishicha, gumanitar yukning umumiy og‘irligi qariyb 390 tonnani tashkil qilgan bo‘lib, u “Termez Cargo Centre” maydonida shakllantirilgan.
Yordam tarkibidan oziq-ovqat mahsulotlari, dori-darmonlar va tibbiy uskunalar o‘rin olgan. Balx viloyati hokimi M.
Vafo yordamni qabul qilish chog‘ida O‘zbekiston Prezidentiga afg‘on xalqiga ko‘rsatilayotgan doimiy yordam uchun minnatdorlik bildirdi. U O‘zbekiston rahbariyatining afg‘on xalqini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan izchil siyosatini yuqori baholadi.
Shuningdek, bu tashabbus ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni mustahkamlashga xizmat qilayotganini ta’kidladi. Ma’lumotlarga ko‘ra, bu 2025-yil davomida Afg‘onistonga yuborilgan to‘rtinchi gumanitar yordam hisoblanadi.
Balx viloyati rahbari O‘zbekistonning ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish va savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish borasidagi sa’y-harakatlariga alohida e’tibor qaratdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, so‘nggi yillarda afg‘on mahsulotlari eksporti hajmi oshgan, bu esa mamlakatda iqtisodiy sharoitni yaxshilash va aholi farovonligini oshirishga yordam bermoqda.