Zelenskiy: Putinning uyiga dron hujumi yolg‘on
Rossiya rasmiylari Novgorod viloyatida joylashgan Putinning uyiga 91 ta dron yo‘naltirilganini aytgan edi. Biroq Zelenskiy bu xabarni "Rossiyaning navbatdagi yolg‘oni" deb atadi.
Rossiya tomoni barcha dronlar yo‘q qilinganini va hech qanday zarar yoki qurbonlar bo‘lmaganini ma’lum qildi. Zelenskiy xalqaro hamjamiyatni Rossiyaning hujumlari davom etayotgan bir paytda sukut saqlamaslikka chaqirdi.
U Rossiyaning ilgari Kiyevdagi hukumat binolarini ham nishonga olganini eslatib, Ukrainani himoya qilish va tinchlikka erishish muhimligini ta’kidladi. Mazkur voqealar Florida shtatida Zelenskiy va AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp o‘rtasida o‘tgan tinchlik muzokaralaridan keyin yuzaga keldi.
Zelenskiy urush 2026-yilda tugashi mumkinligini aytib, xavfsizlik kafolatlari, hududiy masalalar, jumladan Rossiya tomonidan egallangan Zaporijje atom elektr stansiyasi va Donbas hududi bo‘yicha muzokaralar davom etayotganini ma’lum qildi. Hozirda Rossiya Sharqiy Ukrainaning katta qismini, jumladan Donetsk va Luhansk hududlarini nazorat qilmoqda.
Ukraina va AQSh tinchlik muzokaralarini davom ettirayotgan bir paytda Rossiya harbiy harakatlarini davom ettirishda davom etmoqda. Har ikki tomon o‘z tinchlik rejalari bo‘yicha turlicha fikr bildirmoqda.

Зеленский: Дроновая атака на дом Путина — ложь
Президент Украины Владимир Зеленский опроверг заявления о том, что на дом президента России Владимира Путина была совершена дроновая атака. Об этом сообщает Zamin.uz.
Российские официальные лица заявили, что на дом Путина в Новгородской области было направлено 91 дрон. Однако Зеленский назвал эту информацию «еще одной ложью России».
Российская сторона сообщила, что все дроны были уничтожены, и никаких повреждений или жертв не было. Зеленский призвал международное сообщество не молчать в то время, когда продолжаются атаки России.
Он напомнил, что Россия ранее также нацеливалась на правительственные здания в Киеве, подчеркнув важность защиты Украины и достижения мира. Эти события произошли после мирных переговоров между Зеленским и бывшим президентом США Дональдом Трампом во Флориде.
Зеленский заявил, что война может закончиться в 2026 году, и сообщил, что продолжаются переговоры по вопросам гарантий безопасности, территориальным вопросам, включая Запорожскую атомную электростанцию, захваченную Россией, и регион Донбасс. В настоящее время Россия контролирует большую часть Восточной Украины, включая территории Донецка и Луганска.
Пока Украина и США продолжают мирные переговоры, Россия продолжает военные действия. Обе стороны высказывают разные мнения относительно своих планов мира.