Tramp va Putin Ukraina bo‘yicha muloqot qildi
Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Livitt 29-dekabr kuni AQSh va Rossiya prezidentlari — Donald Tramp va Vladimir Putin o‘rtasida Ukrainadagi urushni to‘xtatish masalasi bo‘yicha telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, suhbat ijobiy ruhda o‘tgan va tinchlikka olib boruvchi ehtimoliy qadamlar muhokama qilingan. Rossiya prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakov ham ushbu ma’lumotni tasdiqladi.
Unga ko‘ra, Tramp Floridadagi Mar-a-Lago qarorgohida Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy bilan o‘tkazilgan uchrashuv natijalari haqida Putinni xabardor qilgan. Suhbat davomida AQSh tomoni Ukraina bilan muzokaralar yuzasidan olingan signallar haqida axborot bergan.
Ushakovning aytishicha, Putin Trampga Novgorod viloyatidagi davlat rezidensiyasiga Ukraina tomonidan dronlar orqali hujum uyushtirishga urinish bo‘lganini ma’lum qilgan. Bu haqda Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov ham avvalroq gapirgan edi.
Kreml rasmiylariga ko‘ra, ushbu “hujumga urinish” Mar-a-Lagodagi muzokaralardan keyin sodir bo‘lgan. Putin bu voqea javobsiz qolmasligini va muzokaralarda Rossiyaning pozitsiyasi qayta ko‘rib chiqilishi mumkinligini ta’kidlagan.
Shu bilan birga, Rossiya AQSh bilan muloqotni butunlay to‘xtatish niyatida emasligini bildirgan. Ushakovning ma’lum qilishicha, Tramp Putinning qarorgohiga dronlar orqali hujum qilinganini eshitib, hayratga tushgan va bu xabar unga qattiq ta’sir qilgan.
Shuningdek, Tramp AQSh Kiyevga “Tomagavk” raketalarini bermaganini qayd etgan. Ammo bu ma’lumot Oq uy tomonidan rasman tasdiqlanmagan.
Lavrovning so‘zlariga ko‘ra, 29-dekabr kuni Ukraina Novgorod viloyatidagi rezidensiyaga 91 ta dron bilan hujum qilishga uringan, ammo ularning barchasi yo‘q qilingan. Ushbu vaziyat Rossiyaning muzokaralardagi yondashuviga ta’sir qilishi mumkinligi aytilgan bo‘lsa-da, AQSh bilan aloqalar uzilmasligi ta’kidlangan.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy esa bu bayonotlarni “navbatdagi yolg‘on” deb atadi. Unga ko‘ra, Moskva bunday iddaolar bilan Kiyev va Vashington o‘rtasidagi tinchlik yo‘lidagi harakatlarni izdan chiqarishga urinmoqda.
Zelenskiy Rossiyani Kiyevdagi davlat idoralariga zarba berish uchun axborot zamini yaratishga urinishda ayblab, Trampni Moskvaning tahdidlariga qat’iy javob berishga chaqirdi. Shu kuni Zelenskiy AQSh prezidentining maxsus vakili Stiven Uitkoff bilan ham telefon orqali muloqot qildi.
Ukraina Mudofaa vazirligi rahbari Rustem Umerovning aytishicha, tomonlar kelgusidagi hamkorlik va keyingi qadamlarni muvofiqlashtirishda davom etmoqda. Bu voqealar Ukraina mojarosi atrofidagi geosiyosiy vaziyat yanada murakkab va keskinlashayotganini ko‘rsatmoqda.

Трамп и Путин обсудили Украину
Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Ливитт 29 декабря сообщила, что между президентами США и России — Дональдом Трампом и Владимиром Путиным — состоялся телефонный разговор по вопросу прекращения войны в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По её словам, беседа прошла в позитивном ключе, обсуждались возможные шаги, ведущие к миру. Помощник президента России Юрий Ушаков также подтвердил эту информацию.
По его словам, Трамп проинформировал Путина о результатах встречи с президентом Украины Владимиром Зеленским, которая прошла в резиденции Мар-а-Лаго во Флориде. Во время разговора американская сторона предоставила информацию о сигналах, полученных в ходе переговоров с Украиной.
По словам Ушакова, Путин сообщил Трампу о попытке атаки на государственную резиденцию в Новгородской области со стороны Украины с использованием дронов. Об этом ранее говорил и министр иностранных дел России Сергей Лавров.
По данным официальных представителей Кремля, эта «попытка атаки» произошла после переговоров в Мар-а-Лаго. Путин подчеркнул, что этот инцидент не останется без ответа и что позиция России на переговорах может быть пересмотрена.
Вместе с тем Россия заявила, что не намерена полностью прекращать диалог с США. По словам Ушакова, Трамп был поражён, услышав о нападении дронов на резиденцию Путина, и эта новость сильно на него повлияла.
Также Трамп отметил, что США не передавали Киеву ракеты «Томагавк». Однако эта информация официально не подтверждена Белым домом.
По словам Лаврова, 29 декабря Украина пыталась атаковать резиденцию в Новгородской области 91 дроном, но все они были уничтожены. Хотя ситуация может повлиять на подход России к переговорам, подчёркивается, что связи с США не будут разорваны.
Президент Украины Владимир Зеленский назвал эти заявления «еще одной ложью». По его мнению, Москва такими утверждениями пытается сорвать усилия Киева и Вашингтона на пути к миру.
Зеленский обвинил Россию в попытках создать информационную почву для ударов по государственным учреждениям в Киеве и призвал Трампа решительно ответить на угрозы Москвы. В тот же день Зеленский также провёл телефонный разговор с специальным представителем президента США Стивеном Уиткоффом.
По словам главы Минобороны Украины Рустема Умерова, стороны продолжают координировать дальнейшее сотрудничество и последующие шаги. Эти события показывают, что геополитическая ситуация вокруг конфликта в Украине становится всё более сложной и напряжённой.