Zelenskiy va Tramp xavfsizlik kafolatlarini muhokama qildi
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy 29-dekabr kuni AQShning Florida shtatida AQSh prezidenti Donald Tramp bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha Zelenskiy batafsil bayonot berdi. Unga ko‘ra, muzokaralar davomida AQSh tomoni Ukrainaga uzoq muddatli xavfsizlik kafolatlarini taqdim etishga tayyor ekanini tasdiqladi.
Zelenskiy xavfsizlik masalalari bo‘yicha barcha muhim jihatlar avvaldan texnik va muzokara guruhlari tomonidan ishlab chiqilganini ma’lum qildi. Ushbu kelishuvlar AQSh Kongressi muhokamasiga kiritilishi ham tasdiqlangan.
Prezident bu kelishuvni tarixiy ahamiyatga ega deb baholadi. Muzokaralarda Ukrainani urushdan keyin qayta tiklash masalasi ham muhokama qilindi.
Rejalarga ko‘ra, AQSh biznesi uchun Ukrainada faoliyat olib borish va investitsiya kiritish uchun maxsus imkoniyatlar yaratiladi. Shuningdek, ikki davlat o‘rtasida erkin savdo kelishuvi masalasi kun tartibiga qo‘yilgan.
Xavfsizlik kafolatlari bo‘yicha tomonlar 15 yillik mexanizmni kelishib oldi. Zelenskiy bu muddatni 30 yoki 50 yilgacha uzaytirishni taklif qildi.
Uning fikricha, bu qaror Donald Tramp uchun ham tarixiy ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin. Tramp ushbu taklifni ko‘rib chiqishga tayyorligini bildirgan.
Siyosiy masalalar bo‘yicha ham muhim qadamlar belgilandi. Yaqin kunlarda AQSh va Yevropa davlatlarining milliy xavfsizlik maslahatchilari darajasida uchrashuv o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda.
Bu uchrashuv Ukraina hududida bo‘lishi mumkin. Hujjatlar tayyor bo‘lgach, Yevropa davlatlari Ukraina bilan keng ko‘lamli muzokaralar o‘tkazadi, so‘ngra Tramp ishtirokidagi uchrashuvga tayyorgarlik boshlanadi.
Zelenskiy jarayon muvaffaqiyatli davom etsa, Rossiya bilan ham ma’lum formatda muzokaralar o‘tkazish ehtimoli borligini aytdi. Ukraina bunday uchrashuvlarga tayyor ekanini yana bir bor tasdiqladi.
Shuningdek, u mamlakatda tinchlik rejasini tasdiqlash uchun referendum o‘tkazish zarurligini ta’kidladi. Ammo bunday ovoz berish uchun kamida 60 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish rejimi talab etiladi.
Zelenskiyning aytishicha, Rossiya bu taklifga rozi bo‘lmayapti va harbiy bosimni davom ettirmoqda. Ukraina prezidenti vaziyatni murakkab deb baholab, xalqaro hamjamiyat bilan birgalikda tinchlikka erishish uchun harakat qilishni davom ettirishini qayd etdi.

Зеленский и Трамп обсудили гарантии безопасности
Президент Украины Владимир Зеленский 29 декабря провел встречу с президентом США Дональдом Трампом во Флориде. Об этом сообщает Zamin.uz.
По итогам встречи Зеленский дал подробное заявление. По его словам, в ходе переговоров американская сторона подтвердила готовность предоставить Украине долгосрочные гарантии безопасности.
Зеленский сообщил, что все важные аспекты по вопросам безопасности были заранее разработаны техническими и переговорными группами. Также подтверждено, что эти соглашения будут рассмотрены в Конгрессе США.
Президент оценил это соглашение как имеющее историческое значение. На переговорах также обсуждался вопрос восстановления Украины после войны.
По планам, для американского бизнеса будут созданы специальные возможности для деятельности и инвестиций в Украине. Кроме того, в повестку дня включен вопрос о соглашении о свободной торговле между двумя странами.
По гарантиям безопасности стороны согласовали механизм на 15 лет. Зеленский предложил продлить этот срок до 30 или 50 лет.
По его мнению, это решение может иметь историческое значение и для Дональда Трампа. Трамп выразил готовность рассмотреть это предложение.
Также были определены важные шаги по политическим вопросам. В ближайшие дни планируется проведение встречи на уровне советников по национальной безопасности США и европейских стран.
Эта встреча может пройти на территории Украины. После подготовки документов европейские страны проведут широкие переговоры с Украиной, а затем начнется подготовка к встрече с участием Трампа.
Зеленский отметил, что при успешном ходе процесса существует вероятность проведения переговоров с Россией в определенном формате. Украина вновь подтвердила свою готовность к таким встречам.
Кроме того, он подчеркнул необходимость проведения референдума для утверждения плана мира в стране. Однако для такого голосования требуется режим прекращения огня не менее 60 дней.
По словам Зеленского, Россия не соглашается с этим предложением и продолжает военное давление. Президент Украины охарактеризовал ситуацию как сложную и отметил, что будет продолжать работать вместе с международным сообществом для достижения мира.