AQSh DV vizalarini vaqtinchalik rasmiylashtirmaydi
Shu bilan birga, arizachilar hujjat topshirishni davom ettirishi, suhbatlarda qatnashishi va yangi intervyu sanalari belgilanishi davom etadi. Bu haqida Davlat departamenti rasmiy bayonot berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, avvaldan belgilangan suhbatlar o‘z vaqtida o‘tkaziladi. Biroq hozircha suhbatdan muvaffaqiyatli o‘tganlarga ham AQShga kirish vizalari berilmaydi.
Davlat departamenti arizachilarni ushbu dastur bo‘yicha keyingi o‘zgarishlar haqida muntazam xabardor qilib borishini bildirdi. Eslatib o‘tamiz, dekabr oyida AQSh ichki xavfsizlik vaziri Kristi Noem Green Card lotereyasi g‘oliblari uchun mo‘ljallangan DV-1 dasturini to‘xtatishni taklif qilgan edi.
Ushbu dastur har yili qariyb 50 ming kishiga AQShda yashash va ishlash imkonini yaratib kelgan. Noem o‘z bayonotida dastur xavfsizlik bilan bog‘liq muammolarni keltirib chiqarayotganini ta’kidlagan.
Unga ko‘ra, Braun universiteti bilan bog‘liq bo‘lgan portugaliyalik shaxs sakkiz yil avval aynan DV dasturi orqali AQShga kirgan va jinoiy hodisada gumon qilinmoqda. Ushbu voqeada halok bo‘lganlar orasida o‘zbekistonlik fuqaro ham bo‘lgani qayd etilgan.
Shu bilan birga, CBS telekanali AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp ham ushbu dasturga qarshi bo‘lib, uni mamlakat xavfsizligiga tahdid sifatida baholaganini eslatib o‘tdi. Biroq dastur tarafdorlari DV iqtisodiyotga foyda keltirishi va AQSh imijini yaxshilashi haqida fikr bildirishgan.

США временно не оформляют визы DV
Государственный департамент США объявил о временной приостановке оформления виз Diversity Visa (DV), дающих право на въезд в страну. Об этом сообщает Zamin.uz.
Вместе с тем, заявители продолжают подавать документы, участвовать в собеседованиях и назначаются новые даты интервью. Об этом говорится в официальном заявлении Государственного департамента.
По информации, ранее назначенные собеседования будут проведены своевременно. Однако пока даже успешно прошедшим собеседование не выдаются визы для въезда в США.
Государственный департамент сообщил, что будет регулярно информировать заявителей о дальнейших изменениях по данной программе. Напомним, в декабре министр внутренней безопасности США Кристи Ноэм предложила прекратить программу DV-1, предназначенную для победителей лотереи Green Card.
Эта программа ежегодно предоставляла около 50 тысяч человек возможность жить и работать в США. В своем заявлении Ноэм подчеркнула, что программа вызывает проблемы, связанные с безопасностью.
По ее словам, португалец, связанный с университетом Брауна, восемь лет назад въехал в США именно по программе DV и подозревается в совершении преступления. Отмечается, что среди погибших в этом инциденте был гражданин Узбекистана.
Кроме того, телеканал CBS напомнил, что бывший президент США Дональд Трамп также выступал против этой программы, оценивая ее как угрозу национальной безопасности. Однако сторонники программы отмечают, что DV приносит пользу экономике и улучшает имидж США.