Suriyada banknotalarda siyosiy portretlar o‘rniga ramzlar aks etadi
Endilikda pul qog‘ozlaridan sobiq prezident Bashar Asad va uning oilasi tasvirlari olib tashlanadi. Bu haqda Suriya rasmiy axborot agentligi SANA xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, Suriya prezidenti Ahmad ash-Sharaa yangi dizayndagi banknotalarni taqdim etgan. Ushbu banknotalar 2024 yil dekabr oyida muomaladan chiqariladigan eski pullarni almashtiradi.
Avval 2000 Suriya funtlik banknotada Bashar Asadning, 1000 funtlik kupyurada esa uning otasi Hofiz Asadning portretlari bo‘lgan edi. Yangi banknotalar 2024 yil 1 yanvardan muomalaga chiqarilishi rejalashtirilgan.
Ular 10 funtdan 500 funtgacha bo‘lgan qiymatdagi pul qog‘ozlarini o‘z ichiga oladi. Endi yangi banknotalarda siyosiy shaxslarning portretlari o‘rniga milliy ramzlar tasvirlanadi.
Masalan, Damashq atirgullari, bug‘doy boshoqlari, zaytun, apelsin va boshqa milliy ramzlar aks etadi. Rasmiylarning ta’kidlashicha, mazkur o‘zgarish mamlakatda yangi siyosiy davrni boshlab berish va milliy birlikni mustahkamlash maqsadida amalga oshirilmoqda.

В Сирии на банкнотах вместо политических портретов изображены символы
Теперь с бумажных денег будут удалены изображения бывшего президента Башара Асада и его семьи. Об этом сообщает официальное сирийское информационное агентство SANA.
Сообщается, что президент Сирии Ахмад аш-Шараа представил банкноты с новым дизайном. Эти банкноты заменят старые деньги, которые будут изъяты из обращения в декабре 2024 года.
Ранее на банкноте в 2000 сирийских фунтов был портрет Башара Асада, а на купюре в 1000 фунтов — портрет его отца Хафиза Асада. Новые банкноты планируется выпустить в обращение с 1 января 2024 года.
Они будут включать банкноты номиналом от 10 до 500 фунтов. Теперь на новых банкнотах вместо портретов политических деятелей будут изображены национальные символы.
Например, дамасские розы, колосья пшеницы, оливки, апельсины и другие национальные символы. По словам официальных лиц, эти изменения осуществляются с целью начала новой политической эпохи в стране и укрепления национального единства.