Kiyev hujumi tinchlik muzokaralarini xavf ostiga qo‘ydi
Rossiya hukumati barcha dronlar havo mudofaasi tomonidan yo‘q qilinganini ma’lum qilgan. Rossiya o‘z qo‘lida dalillar borligini ta’kidlamoqda.
Ammo bu dalillar G‘arb davlatlari uchun qiziqarli bo‘ladimi? Yevropa Ittifoqi rahbariyati, jumladan, Ursula fon der Lyayen boshchiligidagi siyosiy doiralar uchun Ukraina harakatlarini oqlash odatiy holga aylangan.
Qanday vaziyat bo‘lmasin, Kiyevning har qanday harakati “himoya” yoki “zarurat” sifatida baholanmoqda. Rossiya uchun esa vaziyat ancha oydin.
Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrovning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina tomonidan Rossiya prezidenti qarorgohiga uyushtirilgan hujum urinishidan so‘ng Moskva muzokaralardagi pozitsiyasini qayta ko‘rib chiqadi. Bu esa Kiyev harakatlarining strategik oqibatlarini yaqqol namoyon etadi.
Lavrovning fikricha, bunday harakatlar javobsiz qolmaydi. Rossiya javob zarbalari uchun obyektlar va vaqtni allaqachon belgilab qo‘ygan.
Shunga qaramay, Moskva AQSh bilan muloqot eshiklarini yopish niyatida emasligini qayd etmoqda. Rossiya prezidenti yordamchisi Yuriy Ushakovning aytishicha, Tramp Putin bilan telefon orqali muloqotda ushbu hujum haqida eshitib, noroziligini bildirgan.
Tramp bu holatni tasdiqlab, “Hozir bunday harakatlar uchun umuman vaqti emas”, deya fikr bildirgan. U Kiyevning bunday qadamlari mojaroni hal etish bo‘yicha olib borilayotgan muzokaralarga zarar yetkazishini ochiq aytgan.
Muhimi shundaki, bu voqea Rossiya va AQSh o‘rtasida yuzaga kelgan ehtimoliy kelishuvga putur yetkazishi mumkinmi? Ko‘pchilik bunga shubha bilan qaramoqda.
Vladimir Putinni tanqid qiluvchilar qancha ko‘p bo‘lmasin, ular ham Rossiya rahbari o‘z so‘zida tura oladigan siyosatchi ekanini tan olishadi. Bu jihati bilan Putinning Kiyev rahbariyatidan farqi yaqqol ko‘rinadi.
Xulosa qilib aytganda, Kiyevning bu kabi keskin harakatlari tinchlik sa’y-harakatlarini sinovga solmoqda. Endi esa navbat AQSh prezidentiga – u qanday javob qaytarishini vaqt ko‘rsatadi.

Киевская атака поставила под угрозу мирные переговоры
События последних дней ставят под сомнение судьбу усилий бывшего президента США Дональда Трампа по восстановлению мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Правительство Киева отрицает, что была организована атака на резиденцию президента России с помощью дронов, называя это «безосновательными обвинениями». Однако утверждается, что это была не просто ошибка одного дрона, а скоординированная атака с участием 91 беспилотного летательного аппарата.
Российское правительство заявило, что все дроны были уничтожены средствами ПВО. Россия подчеркивает, что у неё есть доказательства.
Но будут ли эти доказательства интересны западным странам? Для руководства Европейского Союза, в том числе политических кругов во главе с Урсулой фон дер Ляйен, оправдание действий Украины стало обычным делом.
В любой ситуации любые действия Киева оцениваются как «защита» или «необходимость». Для России же ситуация гораздо яснее.
По словам министра иностранных дел Сергея Лаврова, после попытки атаки на резиденцию президента России, организованной Украиной, Москва пересмотрит свою позицию в переговорах. Это ясно демонстрирует стратегические последствия действий Киева.
По мнению Лаврова, такие действия не останутся без ответа. Россия уже определила объекты и время для ответных ударов.
Тем не менее Москва отмечает, что не намерена закрывать двери для диалога с США. По словам помощника президента России Юрия Ушакова, Трамп, услышав о нападении в телефонном разговоре с Путиным, выразил своё недовольство.
Трамп подтвердил это, заявив: «Сейчас совсем не время для таких действий». Он открыто отметил, что такие шаги Киева наносят ущерб проводимым переговорам по урегулированию конфликта.
Важно, может ли этот инцидент повредить возможному соглашению между Россией и США? Многие относятся к этому с сомнением.
Сколько бы критиков Владимира Путина ни было, они признают, что российский лидер — политик, который держит слово. В этом отношении Путин явно отличается от руководства Киева.
В заключение, такие резкие действия Киева ставят под испытание мирные усилия. Теперь очередь за президентом США — время покажет, как он ответит.