Saudiya va BAA o‘rtasidagi ziddiyat kuchaymoqda
Yamandagi urush davomida Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) o‘rtasidagi munosabatlar keskinlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu holat Yaman hukumatidagi ichki tarqoqlik va ikki davlatning turli siyosiy-harbiy guruhlarni qo‘llab-quvvatlashidan kelib chiqmoqda. 30-dekabrga o‘tar kechasi Saudiya harbiy aviatsiyasi Yaman janubidagi Mukalla portiga zarba berdi.
Saudiya Tashqi ishlar vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, portda BAA tomonidan keltirilgan qurol-aslahalar va zirhli texnikalar nishonga olingan. Shundan so‘ng, Yaman Prezidentlik rahbariyati kengashi raisi Rashad al-Alimiy BAA bilan harbiy hamkorlikni bekor qilganini e’lon qildi.
U Amirliklar harbiylaridan mamlakatni tark etishni talab qildi hamda BAAni ichki urushni qo‘zg‘atayotganlikda aybladi. Saudiya Arabistoni ham bu talabni qo‘llab-quvvatladi.
Saudiya Arabistoni va BAA 2015-yildan beri xalqaro koalitsiyaga a’zo bo‘lib, Yaman hukumatini husiylarga qarshi qo‘llab keladi. 2022-yilda Prezidentlik rahbariyati kengashi tuzilib, Yaman shimolidagi hududlarni qayta nazorat qilish maqsad qilingan edi.
Ammo janubiy kuchlar mustaqillik talabini oshirishi ichki ziddiyatlarni kuchaytirdi. Saudiya Arabistoni dunyoviy millatchilarga tayanayotgan bo‘lsa, BAA Janubiy o‘tish kengashini qo‘llab kelmoqda.
Bu BAAning strategik dengiz yo‘llaridagi manfaatlari bilan bog‘liq. Jumladan, Adan va Mukalla portlari hamda Bob ul-Mandab bo‘g‘ozi janubiy kuchlar nazoratida.
Hadramaut viloyatida 2025-yil kuzida BAA qo‘llab-quvvatlaydigan “Al-Hirak” harakati bilan Saudiya tarafdori bo‘lgan qabilalar o‘rtasida mojaro keskinlashdi. Dekabr boshida “Al-Hirak” hujumga o‘tib, hukumat kuchlarini janubdan siqib chiqargani xabar qilindi.
Shu bilan birga, Prezidentlik rahbariyati kengashi Ar-Riyodga ko‘chib, BAA bilan ittifoq uzilganini e’lon qildi. Janubiy Yamanga havo va dengiz blokadasi joriy etildi.
Saudiya Arabistoni BAAni “birodar davlat” deb atasa-da, separatistlarni qo‘llab-quvvatlash xavfli ekanini ta’kidladi. BAA esa hozircha rasmiy izoh bermagan.

Противоречия между Саудовской Аравией и ОАЭ усиливаются
Во время войны в Йемене отношения между Саудовской Аравией и Объединёнными Арабскими Эмиратами (ОАЭ) обостряются. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта ситуация связана с внутренними расколами в йеменском правительстве и поддержкой двух государств различных политико-военных группировок. В ночь на 30 декабря саудовская военная авиация нанесла удар по порту Мукалла на юге Йемена.
По данным Министерства иностранных дел Саудовской Аравии, целью стали оружие и бронетехника, доставленные ОАЭ в порт. После этого председатель Президиумного совета Йемена Рашад аль-Алими объявил о прекращении военного сотрудничества с ОАЭ.
Он потребовал от военных Эмиратов покинуть страну и обвинил ОАЭ в разжигании внутренней войны. Саудовская Аравия поддержала это требование.
С 2015 года Саудовская Аравия и ОАЭ являются членами международной коалиции, поддерживающей йеменское правительство в борьбе с хуситами. В 2022 году был создан Президиумный совет с целью восстановления контроля над северными территориями Йемена.
Однако усиление требований южных сил к независимости обострило внутренние конфликты. Саудовская Аравия опирается на светских националистов, тогда как ОАЭ поддерживают Южный переходный совет.
Это связано с интересами ОАЭ в стратегических морских путях. В частности, порты Аден и Мукалла, а также Баб-эль-Мандебский пролив находятся под контролем южных сил.
В провинции Хадрамаут осенью 2025 года обострился конфликт между движением «Аль-Хирак», поддерживаемым ОАЭ, и племенами, лояльными Саудовской Аравии. В начале декабря сообщалось, что «Аль-Хирак» перешёл в наступление и вытеснил правительственные силы с юга.
В то же время Президиумный совет объявил о переезде в Эр-Рияд и разрыве союза с ОАЭ. В Южном Йемене введена воздушная и морская блокада.
Хотя Саудовская Аравия называет ОАЭ «братским государством», она подчёркивает опасность поддержки сепаратистов. Официальных комментариев от ОАЭ пока не поступало.