Eron shaharlarida iqtisodiy noroziliklar kuchaymoqda
Eronning poytaxti Tehron va boshqa yirik shaharlarda 28-dekabrdan boshlab ommaviy norozilik namoyishlari davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu noroziliklarning asosiy sababi sifatida mamlakatda chuqurlashib borayotgan iqtisodiy qiyinchiliklar ko‘rsatilmoqda. Axborot agentliklarining xabar berishicha, Tehron va Isfahon shaharlarida o‘tayotgan namoyishlarda yirik universitetlarning talabalari ham faol ishtirok etmoqda.
Ba’zi hududlarda norozilik ishtirokchilari va politsiya o‘rtasida mayda to‘qnashuvlar yuz bergan. Politsiya olomonni tarqatish uchun ko‘zdan yosh chiqaruvchi gaz qo‘llagan.
Dpa agentligi namoyishlar asta-sekin siyosiy tus olmoqda, deb xabar bermoqda. Namoyishchilar orasida “Diktatorga o‘lim” va “Podshoh yashasin” kabi shiorlar yangramoqda.
Bu shiorlar bir tomondan Eron oliy rahbari Ali Xomanaiyga qarshi, boshqa tomondan esa inqilobdan oldingi monarxiyani tiklash g‘oyasini aks ettirishi mumkin. Eron prezidenti Mas’ud Pezeshkiyon 30 dekabr kuni ichki ishlar vaziriga namoyishchilarning vakillari bilan muloqot qilish va ularning qonuniy talablarini tinglash bo‘yicha ko‘rsatma berganini ma’lum qildi.
Prezidentning so‘zlariga ko‘ra, hukumat vaziyatni barqarorlashtirish uchun mas’uliyat bilan harakat qilishi lozim. AFP agentligining ma’lumotiga ko‘ra, noroziliklar dastlab Tehrondagi yirik bozorda boshlangan.
Mobil telefon sotuvchilari va boshqa tadbirkorlar giperinflyatsiya hamda milliy valyutaning qadrsizlanishi sababli o‘z do‘konlarini yopishga majbur bo‘lgan. Ayniqsa, import tovarlari bilan shug‘ullanadigan savdogarlar og‘ir ahvolga tushib qolgan.
29 dekabr kuni Eron milliy valyutasi rialning qadrsizlanishi yangi antirekordni qayd etdi: bir AQSH dollari qariyb 1,4 million rialga tenglashdi. Bu holat ortidan Eron Markaziy banki rahbari Muhammad Reza Farzin iste’foga chiqdi.
Hozirda Eron iqtisodiyoti yuqori inflyatsiya, narxlarning oshishi va yadroviy dastur bilan bog‘liq G‘arb sanksiyalari bosimi ostida qolmoqda. Prezident Pezeshkiyon yaqin kelajakda inflyatsiyani jilovlash va aholining turmush sharoitini yaxshilashga qaratilgan choralar ko‘rilishini va’da qilgan.

В иранских городах усиливаются экономические протесты
В столице Ирана Тегеране и других крупных городах с 28 декабря продолжаются массовые протестные акции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основной причиной этих протестов называют углубляющиеся экономические трудности в стране. По сообщениям информационных агентств, в протестах, проходящих в Тегеране и Исфахане, активно участвуют студенты крупных университетов.
В некоторых регионах произошли мелкие столкновения между участниками протестов и полицией. Полиция применяла слезоточивый газ для разгона толпы.
Агентство dpa сообщает, что протесты постепенно приобретают политический характер. Среди протестующих звучат лозунги «Смерть диктатору» и «Да здравствует король».
Эти лозунги с одной стороны направлены против верховного лидера Ирана Али Хаменеи, а с другой — могут отражать идею восстановления монархии, существовавшей до революции. Президент Ирана Масуд Пезешкион 30 декабря сообщил, что дал указание министру внутренних дел вести диалог с представителями протестующих и выслушать их законные требования.
По словам президента, правительство должно действовать ответственно для стабилизации ситуации. По данным агентства AFP, протесты изначально начались на крупном рынке в Тегеране.
Продавцы мобильных телефонов и другие предприниматели были вынуждены закрыть свои магазины из-за гиперинфляции и обесценивания национальной валюты. Особенно тяжело приходится торговцам импортными товарами.
29 декабря национальная валюта Ирана — риал — установила новый антирекорд обесценивания: один доллар США приблизился к 1,4 миллиона риалов. После этого глава Центрального банка Ирана Мухаммад Реза Фарзин подал в отставку.
В настоящее время экономика Ирана находится под давлением высокой инфляции, роста цен и западных санкций, связанных с ядерной программой. Президент Пезешкион пообещал, что в ближайшем будущем будут приняты меры по сдерживанию инфляции и улучшению условий жизни населения.