Ushbu tizim haqida videolavha vazirlikning Telegram sahifasida taqdim etilgan. Rossiyaning RIA “Novosti” va TASS axborot agentliklari ma’lumotlariga ko‘ra, bu videoda “Oreshnik” ilk bor ochiq namoyish etilgan.
Raketa majmuasining aniq joylashuvi haqida rasmiy ma’lumot berilmagan. Biroq harbiy tahlilchilar sun’iy yo‘ldosh tasvirlariga asoslanib, majmua Belarusning sharqida joylashgan Krichev shahri atrofida bo‘lishi mumkinligini taxmin qilmoqda.
Ushbu hudud Minskdan taxminan 300 kilometr, Ukraina chegarasidan esa 180 kilometr masofada joylashgan. Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko 10-dekabr kuni Rossiyadan mamlakat hududiga “o‘nlab” taktik yadroviy jangovar qismlar olib kirilganini ma’lum qilgan.
Unga ko‘ra, “Oreshnik” raketalari sovet davrida strategik yadroviy qurollar joylashtirilgan maxsus hududlarga o‘rnatiladi. Lukashenko Belarusda bunday obyektlar soni 30 taga yaqin ekanini aytib o‘tgan.
Lukashenkoning so‘zlariga ko‘ra, ushbu qaror tajovuz sifatida emas, balki mintaqada kuchayib borayotgan xavf-xatar va zamonaviy tahdidlarga qarshi choralar sifatida qabul qilingan. Shuningdek, Rossiya prezidenti Vladimir Putin 2024-yilning 21-noyabr kuni Ukrainadagi Dnipro shahriga yadroviy bo‘lmagan gipertovushli ballistik raketa zarbasi berilganini ma’lum qilgan edi.
Putin bu amaliyotda eng yangi o‘rta masofali “Oreshnik” tizimi qo‘llanganini ta’kidlagan. Rossiya ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu raketaning uchish masofasi 1000 kilometrdan 5500 kilometrgacha yetadi.

Россия разместила ракетную систему "Орешник" в Беларуси
Министерство обороны России 30 декабря официально объявило о постановке ракетного комплекса «Орешник» на боевое дежурство на территории Беларуси. Об этом сообщает Zamin.uz.
Видео о данной системе было представлено на странице министерства в Telegram. По данным российских информационных агентств РИА «Новости» и ТАСС, в этом видео «Орешник» впервые был показан открыто.
О точном расположении ракетного комплекса официальной информации не предоставлено. Однако военные аналитики, основываясь на спутниковых снимках, предполагают, что комплекс может находиться в районе города Кричев на востоке Беларуси.
Этот район расположен примерно в 300 километрах от Минска и в 180 километрах от границы с Украиной. Президент Беларуси Александр Лукашенко 10 декабря сообщил о ввозе в страну «десятков» тактических ядерных боезарядов из России.
По его словам, ракеты «Орешник» будут размещены в специальных районах, где в советское время находились стратегические ядерные вооружения. Лукашенко отметил, что в Беларуси таких объектов около 30.
По словам Лукашенко, это решение принято не как акт агрессии, а как мера против усиливающихся в регионе угроз и современных вызовов. Также президент России Владимир Путин 21 ноября 2024 года сообщил о нанесении удара неядерной гиперзвуковой баллистической ракетой по городу Днепр в Украине.
Путин подчеркнул, что в этой операции использовалась новейшая среднепродольная система «Орешник». По данным России, дальность полёта этой ракеты составляет от 1000 до 5500 километров.