Checheniston rahbari Ramzan Qodirovning salomatligi bilan bog‘liq vaziyat jiddiylashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
“Novaya Gazeta Yevropa” nashrining xabar berishicha, Qodirov 24 dekabr kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin raisligida o‘tishi rejalashtirilgan Davlat kengashi yig‘ilishida qatnashish uchun Moskvaga yetib kelgan. Biroq 24 dekabrdan 25 dekabrga o‘tar kechasi uning sog‘lig‘i keskin yomonlashgan.
Manbalarning ta’kidlashicha, Qodirov shoshilinch tarzda Prezident administratsiyasiga qarashli Markaziy klinik shifoxonaga reanimobil orqali olib borilgan. Shifokorlar uning ahvolini barqarorlashtirishga muvaffaq bo‘lishgan, ammo undan keyin u uyiga qaytgan va jamoatchilik oldida deyarli ko‘rinmagan.
Davlat kengashi yig‘ilishida Checheniston vakilining qatnashishi uchun zaxira variant ko‘zda tutilmaganligi sababli bu tadbir respublika rahbarisiz o‘tkazilgan. Nashrning yana bir manbasi Qodirovning sog‘lig‘i borasida “ijobiy yakun bo‘lishiga deyarli umid qolmadi”, deb izoh bergan.

Рамзан Кадыров здоровье под серьезной угрозой
По информации издания «Новая Газета Европа», Кадыров прибыл в Москву для участия в заседании Государственного совета, которое планировалось провести 24 декабря под председательством президента России Владимира Путина. Однако в ночь с 24 на 25 декабря его состояние резко ухудшилось.
По словам источников, Кадыров был экстренно доставлен на реанимобиле в Центральную клиническую больницу, подчиняющуюся Администрации Президента. Врачи смогли стабилизировать его состояние, но после этого он вернулся домой и почти не появлялся на публике.
Поскольку резервного варианта для участия представителя Чечни в заседании Государственного совета не предусматривалось, мероприятие прошло без руководителя республики. Другой источник издания отметил, что «почти не осталось надежды на положительный исход» в отношении здоровья Кадырова.