1-yanvar: Toshkent ko‘chalari huvillagan va osoyishta.
1-yanvar kuni Toshkent shahrining tonggi manzarasi odatdagidan ancha tinch va sokin bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Poytaxt aholisi orasidan biri bu holatni videoga olib, shahar ko‘chalarida deyarli hech kim yo‘qligini qayd etgan. Bu haqda upl.uz xabar berdi.
Videoni suratga olgan shaxsning aytishicha, bunday vaziyat yiliga bir marta, aynan Yangi yilning birinchi kuni kuzatiladi. Chunki 31-dekabr kuni ko‘pchilik Yangi yilni nishonlab, tun bo‘yi uyg‘oq qoladi.
Natijada, 1-yanvar dam olish kunidan foydalanib, ko‘pchilik uyda qolib dam oladi va uyquni to‘ldiradi. Mazkur holat Toshkent shahrining odatda gavjum bo‘ladigan ko‘chalarini bir muddat huvillagan va osoyishta holatda ko‘rish imkonini yaratdi.
Bu kun poytaxt aholisi uchun nafaqat yangi yilning boshlanishi, balki tinchlik va xotirjamlik bilan tongni qarshi olish kuni bo‘ldi.

1 января: Улицы Ташкента пустынны и спокойны
Один из жителей столицы снял на видео эту ситуацию, отметив, что на улицах города почти никого нет. Об этом сообщает upl.uz.
По словам автора видео, такая ситуация наблюдается раз в году, именно в первый день Нового года. Потому что 31 декабря большинство празднует Новый год и бодрствует всю ночь.
В результате, 1 января, воспользовавшись выходным днем, многие остаются дома, отдыхают и высыпаются. Эта ситуация позволила увидеть обычно оживленные улицы Ташкента на некоторое время тихими и спокойными.
Этот день для жителей столицы стал не только началом нового года, но и днем встречи утра в тишине и спокойствии.