Zohran Mamdani Nyu-Yorkning birinchi musulmon meri bo‘ldi
Zohran Mamdani Nyu-York shahri meri lavozimiga rasman kirishdi va bu voqea shahar tarixida yangi sahifa ochdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U qasamyod marosimida Qur’onga qo‘l qo‘yib qasamyod qildi. Manbalarga ko‘ra, bu Nyu-York meri qasamyod marosimida Qur’ondan foydalanilgan ilk holat sifatida qayd etilgan.
Marosim Yangi yil arafasida, Manhettendagi City Hall metro bekatida o‘tkazildi. Ushbu joy uzoq yillardan beri yopiq bo‘lgan tarixiy stansiya bo‘lib, shahar meriyasi ostida joylashgan.
Qasamyod Nyu-York shtati bosh prokurori Letitiya Jeyms tomonidan qabul qilingan. AQSHda qasamyod paytida diniy kitob ishlatish majburiy emas.
Biroq, Nyu-Yorkdagi avvalgi merlar asosan Injil bilan qasamyod qilishni afzal ko‘rgan. Mamdanining Qur’onni tanlagani esa shaharning turli madaniyatlarga ochiqligini va zamonaviy ruhini aks ettiradi.
Zohran Mamdani 2025 yil 4 noyabrda bo‘lib o‘tgan saylovda g‘alaba qozongan va 2026 yil 1 yanvardan mer sifatida rasman faoliyatini boshlagan. U Nyu-Yorkning birinchi musulmon meri, janubiy osiyolik ilk meri va eng yosh rahbarlardan biri sifatida tarixga kirdi.
Mamdani qasamyod marosimidan so‘ng bu lavozimni umr bo‘yi beriladigan sharaf va imtiyoz deb atadi. Shuningdek, u saylovdan keyin Donald Tramp bilan uchrashgan va muloqot nisbatan muloyim ohangda o‘tganini ham manbalar tasdiqlaydi.
Nyu-York yangi yilni oddiy yangilik bilan emas, balki tarixiy burilish bilan boshladi. Endi asosiy savol: Mamdani o‘z va’dalarini qay darajada amalga oshira oladi va shaharga qanday o‘zgarishlar olib keladi?

Зохран Мамдани стал первым мусульманским мэром Нью-Йорка
Зохран Мамдани официально вступил в должность мэра Нью-Йорка, и это событие открыло новую страницу в истории города. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он принес присягу, положив руку на Коран. По данным источников, это первый случай использования Корана на церемонии присяги мэра Нью-Йорка.
Церемония прошла накануне Нового года на станции метро City Hall в Манхэттене. Это историческая станция, которая долгое время была закрыта и расположена под зданием мэрии города.
Присягу приняла генеральный прокурор штата Нью-Йорк Летисия Джеймс. В США использование религиозной книги при присяге не является обязательным.
Однако предыдущие мэры Нью-Йорка в основном предпочитали приносить присягу с Библией. Выбор Мамдани Корана отражает открытость города к различным культурам и современный дух.
Зохран Мамдани победил на выборах 4 ноября 2025 года и официально начал свою деятельность в качестве мэра 1 января 2026 года. Он вошел в историю как первый мусульманский мэр Нью-Йорка, первый мэр южноазиатского происхождения и один из самых молодых руководителей.
После церемонии присяги Мамдани назвал эту должность честью и привилегией на всю жизнь. Также источники подтверждают, что после выборов он встретился с Дональдом Трампом, и их общение прошло в относительно спокойном тоне.
Нью-Йорк начал новый год не с обычных новостей, а с исторического поворота. Теперь главный вопрос: насколько успешно Мамдани сможет выполнить свои обещания и какие изменения он принесет в город?