Uorren Baffet, dunyo bo‘yicha taniqli investor va Berkshire Hathaway kompaniyasining uzoq yillik bosh direktori, o‘z lavozimini tark etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
95 yoshli Baffet endilikda bosh direktor emas, biroq kompaniyaning raisi sifatida faoliyatini davom ettiradi va Omahadagi ofisidan ishlashni rejalashtirgan. Uning o‘rnini Greg Abel egallaydi.
63 yoshli Abel ilgari Berkshire Hathaway Energy kompaniyasini boshqargan hamda sug‘urta sohasidan tashqari boshqa yo‘nalishlar uchun mas’ul rahbar bo‘lgan. Berkshire Hathaway oddiy kompaniya emas, balki yirik ekotizim hisoblanadi.
Unda temiryo‘l (BNSF), sug‘urta (Geico) va turli xil brendlarni o‘z ichiga olgan katta biznes portfeli mavjud. Baffet kompaniyani bir vaqtlar kichik to‘qimachilik fabrikasidan dunyo miqyosidagi investitsiya gigantiga aylantira olgan.
2024 yil avgust oyida Berkshire kapitalizatsiyasi 1 trillion dollardan oshib, texnologiya sohasidan tashqaridagi birinchi Amerika kompaniyasi sifatida tarixga kirdi. Baffetning kelajakka oid rejalari ham e’tiborga loyiq.
U vafotidan keyin o‘z boyligini farzandlari boshqaradigan yangi xayriya jamg‘armasiga yo‘naltirishni rejalashtirayotganini bildirgan. Endilikda bozor yangi rahbar Greg Abelning Baffet darajasida uzoqni ko‘ra olish qobiliyatini sinovdan o‘tkazadi.
Har qanday holatda ham, bu o‘zgarish oddiy hodisa emas, balki tarixiy burilish sifatida esda qoladi.

Уоррен Баффетт передал должность генерального директора Berkshire
Уоррен Баффет, всемирно известный инвестор и многолетний генеральный директор компании Berkshire Hathaway, покидает свою должность. Об этом сообщает Zamin.uz.
95-летний Баффет больше не является генеральным директором, однако продолжит работать в качестве председателя компании и планирует работать из офиса в Омахе. Его место займет Грег Абель.
63-летний Абель ранее возглавлял компанию Berkshire Hathaway Energy и был ответственным руководителем за направления, кроме страхования. Berkshire Hathaway — это не обычная компания, а крупная экосистема.
В её состав входят железнодорожная компания (BNSF), страховая компания (Geico) и большой портфель различных брендов. Баффет сумел превратить компанию, которая когда-то была небольшой текстильной фабрикой, в мирового инвестиционного гиганта.
В августе 2024 года капитализация Berkshire превысила 1 триллион долларов, став первой американской компанией вне технологического сектора, вошедшей в историю. Планы Баффета на будущее также заслуживают внимания.
Он сообщил, что после своей смерти планирует направить своё состояние в новый благотворительный фонд, управляемый его детьми. Теперь рынок проверит способность нового руководителя Грега Абеля видеть далеко вперёд на уровне Баффета.