Xersonda dron hujumlari: Halok bo‘lganlar va jarohatlar
Rossiya tomonidan tayinlangan Xerson viloyati rahbari Vladimir Saldo 1 yanvar kuni ertalab Ukraina dronlari Xorli qishlog‘idagi kafe va mehmonxonaga zarba berganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xorli qishlog‘i 2022 yildan buyon Rossiya nazorati ostida ekani aytilmoqda. Unga ko‘ra, hujum oqibatida 24 kishi, jumladan bir bola halok bo‘lgan, 50 ga yaqin odam jarohat olgan.
Keyinchalik uning matbuot kotibi jarohatlanganlar sonini 29 nafarga aniqlashtirdi. Saldo taxminicha, ushbu hujumda yonuvchi modda bilan jihozlangan dron ishlatilgan.
Zarba oqibatida yong‘in chiqqan va u faqat ertalabgacha o‘chirilgan. Rossiya Tergov qo‘mitasi bu voqeani “terrorchilik harakati” sifatida baholab, jinoyat ishi qo‘zg‘atilganini e’lon qildi.
Shu bilan birga, Ukraina nazoratidagi Xerson shahrida Rossiyaning dron hujumlari oqibatida bir erkak halok bo‘lgani va 87 yoshli ayol jarohatlangani haqida ma’lumot berildi. Bu haqda Xerson viloyati harbiy ma’muriyati rahbari Aleksandr Prokudin xabar berdi.
Hujum shaharning Markaziy va Dniprovskiy tumanlarida sodir bo‘lgan. Xerson viloyatidagi vaziyat allaqachon og‘irligicha qolmoqda.
31 dekabr kuni Novovoronsovka qishlog‘iga dron zarbasi oqibatida 47 yoshli erkak halok bo‘lgan. 28 dekabrda artilleriya zarbasi vaqtida to‘qqiz kishi jarohatlangan.
25 dekabrda esa otishma shaharning markaziy bozor hududiga to‘g‘ri kelgan. Human Rights Watch tashkilotining 2025 yilgi hisobotida Rossiya armiyasining Xerson viloyatida dronlardan muntazam foydalanib, tinch aholiga zarar yetkazayotgani qayd etilgan.
BMT ham dron hujumlarini fuqarolar hayoti uchun asosiy tahdid sifatida baholagan va Xerson viloyati bunday hujumlardan eng ko‘p zarar ko‘rayotgan hudud sifatida tilga olingan. Yangi yilning ilk kuni Xerson atrofida og‘ir va achinarli xabarlar bilan boshlandi.

Дроновые атаки в Херсоне: погибшие и раненые
Назначенный Россией глава Херсонской области Владимир Сальдо сообщил утром 1 января, что украинские дроны нанесли удар по кафе и гостинице в селе Хорлы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Утверждается, что село Хорлы с 2022 года находится под контролем России. По его данным, в результате атаки погибло 24 человека, в том числе один ребенок, около 50 человек получили ранения.
Позже его пресс-секретарь уточнил число раненых до 29 человек. Сальдо предположил, что в этой атаке использовался дрон, оснащенный горючим веществом.
В результате удара возник пожар, который был потушен только к утру. Следственный комитет России квалифицировал это событие как «террористический акт» и объявил о возбуждении уголовного дела.
В то же время в контролируемом Украиной городе Херсон сообщается о гибели одного мужчины и ранении 87-летней женщины в результате российских дроновых ударов. Об этом сообщил глава военной администрации Херсонской области Александр Прокудин.
Атаки произошли в Центральном и Днепровском районах города. Ситуация в Херсонской области остается тяжелой.
31 декабря в результате удара дрона по селу Нововоронцовка погиб 47-летний мужчина. 28 декабря во время артиллерийского обстрела получили ранения девять человек.
25 декабря стрельба пришлась на территорию центрального рынка города. В отчете организации Human Rights Watch за 2025 год отмечается, что российская армия регулярно использует дроны в Херсонской области, причиняя вред мирному населению.
ООН также оценила дроновые удары как основную угрозу жизни граждан и отметила Херсонскую область как регион, который больше всего страдает от таких атак. Первый день нового года начался с тяжелых и печальных новостей вокруг Херсона.
Самым трагичным является то, что в сообщениях с обеих сторон говорится о страданиях мирного населения.