Janubiy Afrikada tug‘ilgan bo‘lsa-da, ayrim odamlarda tug‘ilganlik guvohnomasi yo‘qligi sababli ular rasmiy xizmatlardan foydalana olmaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
25 yoshli Arnold Nkub shunday insonlardan biri. U janubiy afrikalik bo‘lish huquqiga ega bo‘lsa ham, hujjatsizligi sababli o‘qishni davom ettira olmagan va tirikchilik uchun avtomobillarni yuvish bilan shug‘ullanmoqda.
Fuqaroligi yo‘q bo‘lgan odamlar o‘zlarini go‘yo ko‘rinmas, mavjud bo‘lmagan shaxsdek his qilishadi. Ular bank hisob raqamini ocholmaydi, rasmiy ishga kira olmaydi va davlat xizmatlaridan foydalana olmaydi.
Janubiy Afrikada taxminan 10 ming kishi shu holatda yashamoqda, ammo aniq statistika yo‘q. Kristi Chitengu ham ilgari hujjatlarsiz yashagan.
U uch yil oldin advokatlar yordamida janubiy afrikalik fuqarolikka ega bo‘ldi. Uning fikricha, fuqarolik – bu mukofot emas, balki har bir insonning hurmat bilan yashash huquqidir.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, butun dunyoda millionlab odamlar fuqaroliksiz yashashga majbur. Bu muammoni hal qilish uchun qochqinlar va ularning farzandlarini tug‘ilgan joyida ro‘yxatga olish hamda onalarga o‘z fuqaroligini farzandlariga o‘tkazish huquqini kafolatlash lozim.

В Южной Африке 10 тысяч человек живут без гражданства
Хотя они родились в Южной Африке, некоторые люди не могут пользоваться официальными услугами из-за отсутствия свидетельства о рождении. Об этом сообщает Zamin.uz.
25-летний Арнольд Нкуб — один из таких людей. Несмотря на то, что он имеет право быть южноафриканцем, из-за отсутствия документов он не смог продолжить обучение и зарабатывает на жизнь мойкой автомобилей.
Люди без гражданства чувствуют себя словно невидимыми, несуществующими личностями. Они не могут открыть банковский счет, устроиться на официальную работу и пользоваться государственными услугами.
В Южной Африке примерно 10 тысяч человек живут в таком положении, однако точной статистики нет. Кристи Читенгу также раньше жила без документов.
Три года назад с помощью адвокатов она получила южноафриканское гражданство. По её мнению, гражданство — это не награда, а право каждого человека жить с уважением.
По словам специалистов, во всем мире миллионы людей вынуждены жить без гражданства. Для решения этой проблемы необходимо регистрировать беженцев и их детей по месту рождения, а также гарантировать матерям право передавать своё гражданство детям.