Turkiyada kuchli qor yog‘ishi va noqulay ob-havo sharoiti sababli mamlakatning 48 ta viloyatida maktablar vaqtincha yopildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mahalliy hokimiyat vakillari rasmiy ravishda xabar berdi. 2-yanvar kuni Usmoniya, Sakarya, Kodjayeli va Koniya viloyatlarining ayrim hududlarida, shuningdek, Istanbulning Shishli, Sariyer va Beykoz tumanlarida ta’lim muassasalari faoliyati to‘xtatildi.
Kuchli qor yog‘ishi nafaqat o‘quv jarayoniga, balki umumiy xavfsizlikka ham jiddiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Diyorbakir, Kastamonu va boshqa hududlarda qor ko‘chkisi xavfi yuzasidan rasmiy ogohlantirishlar berilgan.
Eng og‘ir vaziyat Artvin viloyatida kuzatildi. U yerda olti nafar cho‘pon qor ko‘chkisi ostida qolib ketdi.
Qutqaruv ishlari davomida uch nafar cho‘pon omon qoldi, ikki nafari halok bo‘ldi. Yana bir kishini qidirish ishlari ob-havoning keskin yomonlashgani sababli vaqtincha to‘xtatildi.
Mahalliy hokimiyatlar fuqarolarni ehtiyot bo‘lishga va zarurat bo‘lmaganda tashqariga chiqmaslikka chaqirmoqda. Shu bilan birga, qutqaruv xizmatlari favqulodda vaziyatlarga tayyor holatda ish olib bormoqda.

В Турции из-за сильного снега в 48 провинциях закрыты школы
В Турции из-за сильного снегопада и неблагоприятных погодных условий временно закрыты школы в 48 провинциях страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом официально сообщили представители местных властей. 2 января в некоторых районах провинций Усмания, Сакарья, Коджаэли и Конья, а также в районах Шишли, Сарыйер и Бейкоз Стамбула деятельность образовательных учреждений была приостановлена.
Сильный снегопад оказывает серьезное влияние не только на учебный процесс, но и на общую безопасность. В Диарбакире, Кастамону и других регионах были официальные предупреждения о риске схода снежных лавин.
Самая тяжелая ситуация наблюдается в провинции Артвина. Там под снежной лавиной оказались шесть пастухов.
В ходе спасательных работ трое пастухов были спасены, двое погибли. Поиск еще одного человека временно приостановлен из-за резкого ухудшения погодных условий.
Местные власти призывают граждан быть осторожными и не выходить на улицу без необходимости. В то же время службы спасения работают в режиме повышенной готовности к чрезвычайным ситуациям.