Ushbu tizimlar mamlakat shaharlarini himoya qilish maqsadida Germaniya hukumati bilan erishilgan kelishuvlar asosida yetkazib berilgan. Patriot tizimi AQShda ishlab chiqilgan bo‘lib, dunyoning eng ilg‘or havo mudofaa tizimlaridan biri hisoblanadi.
Ushbu qurilma samolyotlar va qanotli raketalarni yo‘q qilish uchun mo‘ljallangan. U yuqori tezlikda harakatlanuvchi va murakkab nishonlarni aniqlab, samarali zarba bera oladi.
Tizim strategik obyektlar va yirik shaharlarni ko‘p qavatli himoya bilan ta’minlaydi. U 24 kilometr balandlikda va 160 kilometr masofadagi havo nishonlarini yo‘q qila oladi.
Bundan tashqari, katta hududlarni himoya qilish imkoniyatiga ega. Ukraina Mudofaa vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, Patriot tizimlari ayni paytda Ukraina shaharlarini va muhim infratuzilmani dushman hujumlaridan himoya qilmoqda.
Ushbu tizimlar qanotli raketalar zarbalaridan keladigan zararlarni sezilarli darajada kamaytirishda muhim rol o‘ynamoqda. Mazkur mudofaa tizimlari Ukraina uchun xavfsizlikni ta’minlashda katta ahamiyat kasb etmoqda.

Украина получила два комплекса Patriot из Германии
Министерство обороны Украины сообщило о поставке из Германии ещё двух зенитных ракетных комплексов Patriot. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти системы были поставлены на основе соглашений с правительством Германии с целью защиты городов страны. Комплекс Patriot разработан в США и считается одним из самых передовых зенитных комплексов в мире.
Это устройство предназначено для уничтожения самолётов и крылатых ракет. Оно способно обнаруживать и эффективно поражать высокоскоростные и сложные цели.
Система обеспечивает многоуровневую защиту стратегических объектов и крупных городов. Она может уничтожать воздушные цели на высоте до 24 километров и на расстоянии до 160 километров.
Кроме того, комплекс способен защищать большие территории. По данным Министерства обороны Украины, системы Patriot в настоящее время защищают украинские города и важную инфраструктуру от вражеских атак.
Эти системы играют важную роль в значительном снижении ущерба от ударов крылатыми ракетами. Данные оборонные комплексы имеют большое значение для обеспечения безопасности Украины.